MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Komisarz Andriukaitis: ASF w UE jest pod ścisłą kontrolą

19 lutego 2016
Komisarz Andriukaitis: ASF w UE jest pod ścisłą kontrolą
PAP / Andrzej Grygiel

Sytuacja, jeśli chodzi o ASF (afrykański pomór świń), jest obecnie w Unii Europejskiej pod ścisłą kontrolą – oświadczył w czwartek w Katowicach unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis.

„W sprawę zaangażowane są tak naprawdę cztery kraje: Estonia, Litwa, Łotwa i Polska. Oczywiście sama choroba przywędrowała do nas zza wschodniej granicy – Rosja, Białoruś, w tym momencie pandemia zaczyna się szerzyć także na Ukrainie. Sytuacja obecnie jest pod ścisłą kontrolą, a to dzięki temu, że wszystkie te cztery kraje wprowadziły odpowiednie środki fitosanitarne, środki w zakresie biobezpieczeństwa, żeby ten wirus pod kontrolą utrzymać” – powiedział komisarz podczas konferencji prasowej w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

„Główny problem wiąże się z jednym gatunkiem – dzikiem. Dzik nie zna granic, nie posiada paszportu ani obywatelstwa i trudno kontrolować jego przemieszczanie. Dlatego z naszymi polskimi partnerami rozpoczęliśmy szeroką debatę, jak sobie z tym zagadnieniem poradzić” – dodał.

2 marca powiększy się w Podlaskiem strefa ochronna wyznaczona w związku z ASF. Do strefy wejdzie pozostała część gminy Zabłudów w powiecie białostockim oraz gminy Czyże i Hajnówka w powiecie hajnowskim. Włączenie tych obszarów do strefy oznacza konieczność badania trzody przy próbie sprzedaży lub wywozie poza strefę. Polska zabiegała o zmianę decyzji Komisji Europejskiej ws. rozszerzenia strefy z ograniczeniami. Była ona podjęta przy sprzeciwie Polski, jednak Komisja podjętej wcześniej decyzji nie zmieniła.

„Tak naprawdę w Polsce nie mieliśmy wyboru, bo w momencie kiedy się pojawiły dwa zakażone osobniki, a tak było - znaleźliśmy przy granicy w pierwszej i drugiej strefie osobniki, które nosiły tego wirusa - nie mieliśmy wyboru i musieliśmy w Polsce wprowadzić te bardziej restrykcyjne środki” – mówił w czwartek komisarz.

Jak mówił, na tym wysiłki się nie kończą. „Trwają intensywne konsultacje na szczeblu ministerialnym. Takie spotkanie z ministrami zdrowia odbyło się w Wilnie, a za dwa tygodnie, czyli pod koniec lutego spotykamy się wszyscy w Tallinie. I oprócz kolegów z Litwy, Łotwy, Estonii będą także zaproszeni ministrowie z Finlandii, Rumunii, Słowacji i Węgier” – mówił.

Komisarz Andriukaitis zaznaczył, że niezbędna jest też współpraca z krajami trzecimi, stąd – jak mówił – dążenie do debaty z partnerami z Rosji, Białorusi i Ukrainy i Mołdawii.

Województwo podlaskie, głównie powiaty sokólski i białostocki, pozostaje dotąd jedynym regionem w Polsce, gdzie występuje ASF u dzików (85 przypadków). Były też trzy ogniska tego wirusa u trzody chlewnej.

(PAP)


POWIĄZANE

Hurtownie rolnicze odgrywają kluczową rolę w nowoczesnym rolnictwie, dostarczają...

Zakończone zbiory buraków cukrowych to dobra okazja do podsumowania mijającego s...

Po powszechnych protestach rolników na początku 2024 r. Komisja Europejska przed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę