OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Canadean: Globalny rynek sera w górę. Do 2019 roku o prawie 10%

16 lipca 2015
Analitycy agencji badawczej Canadean wskazują, że rynek światowy serów rośnie dzięki rynkom wschodzącym tj. Brazylia, gdzie konsumpcja ma wzrosnąć trzykrotnie w ciągu dekady. Wartość całego rynku serów na świecie wyniosła 216,3 mld USD w 2014 roku. Przewiduje się jednak, że do 2019 roku ta wartość wzrośnie do 237,2 mld USD (wzrost o 10%). Co ciekawe i znaczące, rynek globalny serów jest rozdrobniony: pięć największych marek ma niespełna 10% rynku.


Największymi markami serowymi pod względem wartości sprzedaży są: Kraft, Philadelphia, President, Sargento i Galbani. W Polsce działają trzy z nich: Philadelphia, President i Galbani. Produkty pierwszej marki dystrybuuje Zott Polska, dwie pozostałe są własnością Grupy Lactalis, największej firmy mleczarskiej na świecie.

– Wraz ze wzrostem konkurencji, najlepsi gracze na rynku budują unikalne strategie, uwzględniające cechy i zastosowania produktów, aby odróżnić się od innych marek – mówi Dhara Badiani, analityk Canadean.

Wzrost populacji w krajach tj. Brazylia, Chiny i Indie, które dysponują rosnącym dochodem rozporządzalnym, oznacza też wzrost wydatków na produkty przetworzone. Pizza, makaron i kanapki stają się coraz popularniejsze. Czynnikiem potęgującym ten wzrost jest rosnąca popularność sieci handlowych, zwłaszcza formatu hiper- i supermarketów na rynkach wschodzących. W nich zaś znajdziemy szeroką ofertę serów.

Canadean podaje przykład Brazylii, gdzie spożycie per capita wynosiło w 2009 roku 3,4 kg. W 2014 roku osiągnęło 5,4 kg per capita. W 2019 roku ma to być już 8,6 kg. Już dziś Brazylia jest piątym konsumentem serów na świecie, a osiągnąć ma poziom Francji!

POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę