Advertisement

Chlamydioza

16 listopada 2001

PRZYCZYNY
Choroba zakaźna i zaraźliwa, zwana również epizootycznym ronieniem bydła, spowodowana zakażeniem drobnoustrojami z rodzaju Chlamydia.

OBJAWY KLINICZNE
Ronienie w różnych okresach ciąży, najczęściej od 5 do 9 miesiąca. Poronione płody są martwe lub żywe, jednak te ostatnie zazwyczaj w krótkim czasie padają. Poronienia nie powodują wyraźnie zaznaczonej niepłodności w stadzie krów. U buhajów obserwuje się zapalenie jąder ze znacznym powiększeniem ich objętości. Sporadycznie Chlamydia mogą powodować zapalenie rogówki, mózgu i rdzenia oraz oskrzeli i płuc.

ZMIANY ANATOMOPATOLOGICZNE
U poronionych płodów obrzęk tkanki podskórnej, zwiększona ilość płynu w jamie otrzewnowej, obrzęk i zwyrodnienie narządów wewnętrznych, szarożółte ogniska martwicowe na powierzchni wątroby, zwyrodnienie mięśnia sercowego. Błony płodowe obrzękłe, w ostrych przypadkach liścienie z ogniskami martwicy.

POMOCNICZE BADANIA LABORATORYJNE
Badanie bakteriologiczne w celu wyosobnienia zarazka z poronionych płodów, łożyska, nasienia. Badanie odczynem immunofluorescencji. Badanie serologiczne metodą OWD.

LECZENIE
Antybiotyki – Biotyl 200 2-5 ml/kg m.c. w ostrej postaci chlamydiozy u buhajów. Zapobieganie ronieniom przez stosowanie antybiotyków mało skuteczne.

ZAPOBIEGANIE l ZWALCZANIE
Ze względu na występowanie chlamydiozy, szczególnie w stadach o niekorzystnych warunkach żywienia i utrzymania, ważne jest zapewnienie zwierzętom właściwych warunków środowiska. Odosobnienie stad i poszczególnych zwierząt w przypadku wystąpienia ronień na tle chlamydiozy. Niedopuszczanie do rozrodu buhajów, u których w nasieniu stwierdza się chlamydia. Niedopuszczanie do kontaktu bydła z owcami, które często są nosicielami chlamydii.

 

na podstawie: "Wybrane choroby bydła", Jacek Sikora 


POWIĄZANE

Trzy samochody osobowe, quady i skutery trafiły do hodowców bydła – dostawców ml...

3 miliony litrów serwatki na dobę, innowacyjne technologie i standardy farmaceut...

Minione 12 miesięcy były dla Spółdzielczej Mleczarni Spomlek czasem wytężonej pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę