Ptak_mega_22.11
Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

Do Unii pewnym krokiem

21 kwietnia 2004

Trwa nieprzerwanie modernizacja bazy Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Miechowie i oddziału produkcyjnego OSM w Charsznicy, której celem jest dostosowanie zakładu do wymogów i norm sanitarno-weterynaryjnych Unii Europejskiej. Trzeci etap dostosowywania ma być zakończony w połowie 2006 roku. Ale rozpoczęto od pierwszego etapu już na początku 2002 roku...

- Zmodernizowaliśmy wtedy dział galanterii mlecznej wyposażając go w wentylację z klimatyzacją - wyliczanie tego, co do tej pory wykonano rozpoczął prezes OSM w Miechowie Leszek Nitwinko. - Wyposażono pomieszczenia socjalne i produkcyjne w umywalki bezdotykowe i szafki ubraniowe. Dobudowany został magazyn opakowań, wyposażono solownię serów twardych w kontenerowy system solenia (z urządzeniami do filtracji solanki). Dodatkowo wyposażono dojrzewalnię serów w wentylację z klimatyzacją i regały, dobudowano centralną stację mycia (CIP) wyposażając ją w procesory do wytwarzania piany, instalację kwasoodporną i urządzenia do odzysku sody. Ten etap zakończyła modernizacja pomieszczeń pralni i suszarni - kontynuował prezes.

Wartość wykonanych prac inwestycyjnych w ramach pierwszej edycji funduszu SAPARD zamknęła się kwotą 1,2 mln zł, z czego miechowski zakład już otrzymał z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwrot 600 tys. zł (50 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji.)

Drugi etap spełniania wymogów UE rozpoczął się w styczniu 2004 roku...

- ...i zakończy w lipcu tego roku. Tu prawie jeden milion złotych wydamy na zakup linii do pasteryzacji mleka i śmietany. Dodatkowo zakupimy kocioł serowarski do produkcji serów dojrzewających. Tu także stosowna umowa jest podpisana, będzie zwrot poniesionych kosztów w wysokości 50 procent. Pieniądze powinny wpłynąć na nasze konto w drugim półroczu 2004 roku - dodaje prezes Nitwinko.

Już złożono stosowny wniosek na III etap dostosowywania i modernizacji największego, produkcyjnego zakładu na Miechowszczyźnie. Wizytacja terenowa wypadła pomyślnie, aktualnie OSM czeka na podpisanie umowy z ARiMR. Zaplanowano dobudowę pomieszczeń magazynowych w Miechowie i Charsznicy, modernizację działu rozlewni mleka i zakup linii do rozlewu mleka, unowocześnienie działu jogurtowni, pomieszczeń magazynowych, wydzielenie linii produkcyjnych, wymianę posadzek na przemysłowe i dobudowę kotłowni gazowej w zakładzie w Miechowie. Koszt trzeciego etapu to ok. 2,5 mln zł. Inwestycja zaplanowana do oddania do lipca 2006 roku rozpocznie się w drugim kwartale 2004 roku.


POWIĄZANE

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi został odznaczony Złotą Hono...

Podczas odbywających się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie XXV Targów Mleczar...

Potrójne laury za działalność biznesową dla Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL. Ty...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę