Droższe mleko

26 listopada 2003

Ponad 90 groszy za litr mleka w klasie ekstra otrzymują producenci z kujawsko-pomorskiego. Wzrost cen jest większy niż się spodziewano. Wszystko z powodu braku surowca. W spółdzielniach mówią nawet o "głodzie" mleka

Mleczarnie podwyższyły w tym regionie ceny w listopadzie od 5 do 8 groszy za litr. Jesienią ceny mleka zawsze rosną ale w tym roku podwyżki były dużo większe.

Nie tylko żeśmy się zrównali z ceną roku ubiegłego ale nawet teraz jest wyższa około 5% – powiedział Ryszard Maciejewski - prezes Spółdzielni Mleczarskiej "Osowa" w Bydgoszczy.

Spółdzielnie walczą o dostawców ceną, a trudną sytuację na rynku mleka określają dwoma słowami: "Brak mleka". Wzrost cen mleka w skupie ma również wpływ na cenę nabiału w sklepach. Zdrożało masło i sery. Na tym jednak nie koniec.

W okresie przedświątecznym to będzie miało wpływ na następne podwyżki cen wyrobów – stwierdził Tadeusz Walczak - prezes Toruńskiej Spółdzielni Mleczarskiej.

Mleczarnie twierdzą, że wzrost cen skupu mleka może mieć jeszcze jedną przyczynę - producenci inwestują aby otrzymać atest weterynaryjny. Naciskają więc na spółdzielnie, aby w cenie mleka zrekompensować poniesione koszty.


POWIĄZANE

Od drugiej połowy dziesiątego miesiąca 2016 roku ceny masła w UE utrzymywały się...

Eksperci przewidują, że rok 2017 będzie zdecydowanie lepszy i stabilny dla sekto...

Europejski System Handlu Emisjami (EU ETS) został zatwierdzony podczas sesji ple...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę