aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Duzi producenci bez limitów produkcji mleka

23 lutego 2006

Senatorowie poparli propozycję Sejmu, aby właściciele największych stad krów nie mogli skorzystać z dodatkowego limitu produkcji mleka.

Limit Komisja Europejska powinna przyznać Polsce najpóźniej w marcu. Do podziału będziemy mieli ponad 400 tys. litrów mleka. Jest to dodatkowa kwota dla producentów, którzy sprzedają surowiec do mleczarni. Polska stara się o jej uruchomienie, ponieważ limit już przyznany nam przez Unię na lata 2005 - 2006 (ok. 8,3 mld litrów) zostanie przekroczony o 200 - 500 mln litrów.

Więcej będą mogli sprzedawać jedynie rolnicy produkujący mniej niż ok. 800 tys. litrów mleka rocznie i mający mniej niż 100 krów. Nad ustawą o rynku mleka, w której znalazł się zapis o zasadach dzielenia dodatkowej kwoty mlecznej, głosował już Senat. Wyższa izba parlamentu nie odrzuciła propozycji dyskryminującej największych producentów, którą przegłosował Sejm na wniosek PSL.

Senat nie zgodził się jednak na dalsze ograniczenie dostępu do dodatkowego limitu mleka. Odrzucił propozycję senatorów związanych z NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych, aby ok. 400 mln litrów dodatkowej kwoty podzielić pomiędzy rolników sprzedających do mleczarni nie więcej niż ok. 500 tys. litrów mleka. Ostateczne głosowanie nad ustawą o rynku mleka ma odbyć się do końca tego tygodnia. - Nie licząc kilku poprawek legislacyjnych, Sejm nie zmieni w niej już niczego - mówi "Rz" Andrzej Fedorowicz, przewodniczący sejmowej podkomisji, która zajmowała się ustawą.

Faworyzowanie małych gospodarstw nie podoba się branży mleczarskiej, która obawia się, że dojdzie do zahamowania rozwoju mleczarstwa w Polsce. - Dla mojej firmy zapis dotyczący podziału dodatkowego limitu jest korzystny, ponieważ współpracuję tylko z jednym dostawcą produkującym powyżej 800 tys. litrów mleka rocznie. Uważam jednak, że wyróżnianie tylko niektórych rolników jest niesprawiedliwe i niekorzystne dla mleczarstwa - powiedział "Rz" Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity.

W Polsce jest ok. 450 dostawców, którzy produkują ponad 800 tys. litrów mleka rocznie. Do grupy należy także 24 spółek Agencji Nieruchomości Rolnych. Łącznie limity uprawniające do sprzedaży mleka do mleczarni ma blisko 300 tys. rolników.

Senatorowie nie odrzucili także zapisu ustawy dotyczącego regionalizacji kwot mlecznych. Rolnicy będą mogli, tak jak do tej pory, handlować limitami tyko w województwie, gdzie prowadzą działalność. Zniesienia regionalizacji domagali się producenci i przetwórcy głównie ze wschodniej Polski, gdzie produkuje się najwięcej mleka.


POWIĄZANE

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę