OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Gnicie rogu

19 czerwca 2002

Najczęściej gnicie i rozpad dotyczy rogu opuszek. W ciężkich przypadkach objęty jest także róg podeszwowy i linii białej w tylnej części racicy.
Choroba występuje szczególnie często w warunkach chowu przemysłowego, a tylko sporadycznie u buhajów w zakładach unasieniania.

Czynnikami sprzyjającymi występowaniu choroby są:
- nagromadzenie zwierząt przebywających stale w pomieszczeniach zamkniętych,
- niehigieniczne warunki (wilgoć, gnojowica),
- macerujące i drażniące działanie środków chemicznych, głównie amoniaku i siarkowodoru,
- wtórne zakażenie drobnoustrojami gnilnymi (Spherophorus necrophorus).
Najbardziej narażone na procesy gnilne są zbyt wyrosłe i zniekształcone racice.

Zmiany chorobowe dotyczą przeważnie rogu opuszek tylnych racic i rozpoczynają się zwykle na ich opuszkach wewnętrznych. Obraz chorobowy zależy od rozprzestrzeniania i głębokości zmian. Początkowo róg staje się bardziej miękki, mniej elastyczny i nie trzyma się tworzywa, następnie pojawiają się w nim ubytki w postaci jamistych, czarnych zagłębień o nieregularnych i postrzępionych brzegach. Róg rozpada się. Występuje gnilny zapach. W bardziej rozwiniętej postaci dochodzi do rozległego zniszczenia rogu opuszek, tak że ubytki sięgają głębiej - aż do tworzywa. Niekiedy tworzywo opuszek zostaje całkowicie odsłonięte. W ciężkich przypadkach zniszczeniu ulega róg podeszwowy i linii białej w tylnej części racicy - dochodzi wtedy do powikłań w postaci oddzielenia ściany i martwicy tworzywa podeszwowego lub listewkowego. Innym rodzajem powikłania jest ropowica opuszek. 
Na skutek zniszczenia rogu opuszki stają się za niskie. Stan ten powoduje załamanie osi palca i przeciążenie racicy w tylnej jej części. Dochodzi wówczas do ucisku zmienionej opuszki przez twardy róg podeszwowy. Powikłaniem tego stanu jest jest zapalenie i martwica tworzywa, w miejscu połączenia podeszwy z opuszką. Zwierzęta, u których gnicie rogu opuszek przebiega łagodnie, nie kuleją. Objawy ograniczają się do przebierania kończynami podczas stania. Głębsze zmiany, sięgające tworzywa, powodują wyraźną kulawiznę. Przy poruszaniu się krok jest drobny, a chód niepewny. Zwierzęta więcej leżą, natomiast podczas stania występuje charakterystyczne potrząsanie kończynami. Wydzielanie mleka jest zmniejszone. Buhaje wykazują niechęć do krycia, a jakość ich nasienia jest obniżona.

W celu zmniejszenia i likwidacji zauważonych zmian, po dokładnym oczyszczeniu i usunięciu odstającego i zmienionego rogu, stosuje się sproszkowany siarczan miedzi, a następnie spód racicy powleka się czystym dziegciem. W przypadku masowego występowania choroby łatwiejsze do wykonania są kąpiele racic w 10% roztworze siarczanu miedzi lub 3% roztworze formaliny. Powikłane przypadki wymagają specjalnego leczenia chirurgicznego.
W zapobieganiu ważną rolę odgrywa okresowe skracanie i przeglądy racic, dbałość o higienę pomieszczeń oraz stosowanie siarczanu miedzi i dziegciu.

Źródło: "Choroby bydła" - praca zbiorowa pod redakcją prof.dr H.Janowskiego, prof.dr hab. K.Markiewicza oraz prof.dr hab. S.Tarczyńskiego

POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę