Advertisement

Ketoza - choroba wysoko wydajnych krów mlecznych

19 czerwca 2002


Ketoza jest jedną z najczęstszych chorób przemiany materii u bydła. Szczególnie narażone na nią są krowy wysokomleczne, będące w szczytowym okresie laktacji. Jej wystąpienie może być przyczyną poważnych strat w produkcji (spadek wydajności mlecznej krów nawet o 30%). Główną przyczyną tej choroby jest niewłaściwe żywienie krów w okresie okołoporodowym i w pierwszych dniach laktacji.
Do najważniejszych błędów popełnianych przez hodowców należą:

  • podawanie niezbilansowanych dawek pokarmowych zawierających nadmiar białka, a niedostateczną ilość łatwostrawnego włókna;
  • skarmianie paszami zawierającymi substancje ketogenne, takimi jak złej jakości kiszonka z dużą zawartością kwasu masłowego, śruta poekstrakcyjna zawierająca znaczne ilości tłuszczu, pasze roślinne z kwaśnych gleb;
  • podawanie dawek pokarmowych zawierających niewłaściwie dobrany poziom energii w stosunku do aktualnego stanu fizjologicznego zwierzęcia, kierunku i wysokości produkcji.

W organizmie chorego zwierzęcia zachodzą procesy podobne do występujących w czasie głodzenia, tzn. niedobór związków energetycznych powoduje uruchomienie rezerw pochodzących głównie z tłuszczu zapasowego znajdującego się w tkance podskórnej. Dochodzi wówczas do tzw. niepełnego spalania tłuszczów i zwiększeniu się ilości związków ketonowych we krwi, moczu oraz mleku. Wystąpienie objawów zależy od poziomu tych związków we krwi. Hodowcy często nie zauważają objawów występujących w tzw. podklinicznej (utajonej) postaci tej choroby. Należą do nich: spadek wydajności mleka o 15%, zmniejszenie apetytu, oddawanie zmniejszonej ilości suchego i zbitego kału, zmiana smaku i zapachu mleka oraz warzenie się mleka po podgrzaniu. W miarę nasilania się procesu chorobowego można wyczuć acetonową woń wydychanego powietrza. W ostrym przebiegu choroba może prowadzić nawet do upadków zwierząt.

Zapobieganie ketozie polega na prawidłowym żywieniu, z uwzględnieniem zapotrzebowania na substancje węglowodanowe krów mlecznych. Należy dbać o prawidłowy bilans wszystkich składników pokarmowych, odpowiedni poziom witamin i składników mineralnych oraz w miarę możliwości wykluczyć (bądź zmniejszyć) skarmianie paszami ketogennymi. Zaleca się również, zwłaszcza w oborach o dużej wydajności mlecznej krów, przeprowadzanie co 3-4 miesiące testowych badań profilaktycznych pozwalających wykryć zagrożenie i podjęcie odpowiedniego leczenia stada.


Źródła:
  • Tygodnik " Plon " nr 44 / 2000 - artykuł autorstwa Marka Kalinowskiego pt. " Spadek mleczności i powikłania "
  • Zenon Tomicki - "Diagnostyka kliniczna i choroby niezakaźne zwierząt domowych "

POWIĄZANE

W tym roku, w ramach XXIV atestacji żywności w Programie „Doceń polskie”, certyf...

Dyrekcja Generalna Zdrowia i Ochrony Konsumentów, Komisji Europejskiej po przepr...

Od połowy maja, przez miesiąc hasłem „Pełne mleko energii” producent łaciatego a...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę