Bayer_komplet_6_09_16
Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

Komunikat w sprawie kar za przekroczenie kwoty mlecznej

11 sierpnia 2006

Andrzej Lepper – wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o rozłożenie na raty dla Polski opłaty wyrównawczej za przekroczenie krajowej ilości referencyjnej przeznaczonej dla dostawców hurtowych w roku kwotowym 2005/2006.

Taka decyzja Komisji Europejskiej jest oczekiwana przez naszych producentów mleka, gdyż wielu z nich znalazło się w trudnej sytuacji ze względu na suszę - oświadczył wicepremier. Ponadto szef resortu rolnictwa podjął działania zmierzające do przesunięcia dla Polski, o dwa miesiące, terminu wniesienia opłaty przez podmioty skupujące w imieniu dostawców hurtowych, którzy przekroczyli indywidualne ilości referencyjne. W następstwie tych działań w dniu 27 lipca br. Komitet Zarządzający ds. Mleka i Przetworów Mlecznych w Brukseli przyjął projekt rozporządzenia, zgodnie z którym powyższy termin został przesunięty z terminu „przed dniem 1 września” na termin „przed dniem 1 listopada 2006 r.” Poza tym w wyniku starań Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Komisja Europejska ma dokonać zamiany (ok. 85 mln kg) niewykorzystanej w roku kwotowym 2005/2006 krajowej rezerwy krajowej ilości referencyjnej przeznaczonej dla dostawców bezpośrednich na krajową ilość referencyjną przeznaczoną dla dostawców hurtowych. To oznacza, że Polska zapłaciłaby opłatę wyrównawczą w mniejszej wysokości, a tym samym producenci mleka zamiast blisko 56 groszy za kg przekroczenia posiadanych ilości referencyjnych w roku kwotowym 2005/2006 zapłaciliby ok. 40 groszy.

Dlatego dobrze by się stało, gdyby podmioty skupujące rozłożyły na raty producentom mleka należnej dopłaty wynikającej z różnicy pomiędzy należną opłatą a wysokością pobranych w ciągu roku kwotowego 2005/2006 zaliczek, tak aby dopłaty te były pobrane dopiero po ewentualnym skorygowaniu decyzji wydanych przez Agencję Rynku Rolnego w sprawie wysokości należnej opłaty dla dostawców hurtowych.

Z taką prośbą wicepremier Andrzej Lepper zwrócił się w środę do podmiotów skupujących.


POWIĄZANE

Podczas Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych Polagra-Food 2016 Mlekovita ...

W zakończonym z dniem 31 czerwca 2016 roku sezonie, największa na świecie spółdz...

Podczas posiedzenia Kierownictwa resortu omawiano m.in. stopień integracji produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę