OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Koniec limitów?

12 lutego 2009

Branża mleczarska w rozterce. Przedsiębiorcy nie potrafią się zdecydować w sprawie przyszłości kwot mlecznych. Takich kłopotów nie ma rząd i organizacje rolnicze. Ich zdaniem limity produkcji powinny zostać. Problem w tym, że taki scenariusz jest bardzo mało prawdopodobny.
 
  
Unia Europejska podjęła już decyzje o likwidacji systemu limitowania produkcji po 2014 roku. Ale zanim to nastąpi Bruksela przygotuje dwa raporty na koniec 2010 i 2012 roku, które podsumują sytuację na rynku mleka i potwierdzą – lub nie - słuszność wcześniejszych decyzji.

prof. Andrzej Babuchowski – Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej: teoretycznie istnieje jeszcze pewna szansa, że to zniesienie kwot mlecznych może nie nastąpić, a jest to bardzo minimalna szansa.

Zdaniem ekspertów Unia Europejska powinna zlikwidować kwoty, gdyż wyczerpały one swoje możliwości stabilizacji rynku. Najlepszym tego przykładem są rekordy cenowe w 2007 roku oraz obecna zapaść.

prof. Andrzej Kowalski – IERiGŻ: ten instrument wyczerpał swoje możliwości działania i w dłuższej perspektywie nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Eksperci Komisji Europejski twierdzą, że dzięki temu spadną ceny artykułów mleczarskich co zwiększy konsumpcję oraz eksport. Co na to polscy mleczarze?

Tadeusz Badach – prezes OSM Krasnystaw: pytanie na zasadzie być albo nie być. Do 2008 roku sprawa była oczywista. Utrzymać kwoty, a co po 2008 roku, sprawa nie jest taka jednoznaczna, żebym się wypowiedział co dalej z kwotami.

Kłopotów z odpowiedzią na pytanie o przyszłość kwotwania nie ma ani rząd ani rolnicy.

Andrzej Górczyński – KRIR: powinno być utrzymane kwotowanie produkcji mleka w Europie.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: one są gwarantem utrzymania przyzwoitych cen dla rolników przede wszystkim. Likwidacja kwot spowoduje ograniczenie cen, ograniczenie liczby gospodarstw produkujących mleko, koncentrację produkcji. A nam nie zależy na tym, żeby likwidować produkcję mleka w Polsce.

Ostatnio pojawił się pomysł modyfikacji systemu limitowania. Kwoty narodowe zostałyby zastąpione jedną kwotą europejską. Dopiero po jej przekroczeniu rolnicy płaciliby kary.



POWIĄZANE

Spółdzielnia Mleczarska Ryki, jeden z wiodących producentów serów dojrzewających...

Przyspieszone tempo wdrażania regulacji CSRD (Corporate Sustainability Reporting...

Małgorzata Cebelińska, Wiceprezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol, wzię...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę