Advertisement

Krajowe ceny artykułów mleczarskich (z VAT)

27 lutego 2004

Według informacji uzyskanych z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w końcu stycznia ceny zbytu masła w blokach były stabilne, a ceny masła formowanego nieznacznie obniżyły się. W dniach 26.01-01.02.br. przeciętna cena uzyskiwana przez producentów za masło w blokach kształtowała się na poziomie z poprzedniego tygodnia tj. 10,41 zł/kg (z VAT). Stanowiła ona 128,5% aktualnej ceny interwencyjnej. W analizowanym okresie cena płacona za masło formowane obniżyła się nieznacznie (o 0,2%) i wyniosła 10,77 zł/kg. W ciągu miesiąca masło konfekcjonowane potaniało o 0,6%, natomiast ceny masła w blokach wzrosły o 0,7%. W porównaniu do analogicznego okresu ub.r. ceny masła konfekcjonowanego i w blokach były wyższe odpowiednio o ok. 18% i 24%.

Według danych MRiRW w analizowanym tygodniu odnotowano dalszy wzrost cen zbytu odtłuszczonego mleka w proszku. W dniach 26.01-01.02.04 cena płacona za to mleko wyniosła średnio w kraju 7,09 zł/kg (z VAT) i była o 1,1% wyższa niż przed tygodniem. Był to poziom zbliżony do notowanego miesiąc wcześniej, ale o ponad 25% wyższy niż przed rokiem.

Ceny na rynkach zagranicznych

Na giełdach Europy Zachodniej według notowań z końca stycznia br. ceny masła ukształtowały się na poziomie 1600 USD/t i były o 2,4% niższe w porównaniu z połową stycznia br. W tym samym czasie cena odtłuszczonego mleka w proszku obniżyła się o 2,8% do poziomu 1750 USD/t. Obniżce uległa również (o 5,9%) cena mleka pełnego w proszku kształtując się na poziomie 1850 USD/t. W porównaniu z cenami ubiegłorocznymi masło i mleko pełne w proszku zdrożały odpowiednio o ok. 36% i 6%, a cena odtłuszczonego mleka w proszku jest nieco niższa (o 1,4%) niż przed rokiem.

DZIAŁANIA ARR

Agencja Rynku Rolnego kontynuuje rozliczanie dopłat do wyeksportowanego w 2003 r. odtłuszczonego mleka w proszku. Dotychczas dopłacono do ok. 7 tys. t tego mleka.

Agencja rozpoczęła sprzedaż masła w blokach kupionego w okresie letnim 2003 r. Na pierwszym przetargu w dniu 5 lutego br. sprzedano 110 ton masła.


POWIĄZANE

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w marcu 2017 roku wyniosł...

57 nowych rodzajów produktów, przyrost liczby miejsc pracy o 26 procent i 8 nowo...

Tyski producent serków topionych w dalszym ciągu może rozwijać się na europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę