Advertisement

Mleko 2007

31 grudnia 2007
Mijający rok był dobry dla branży mleczarskiej. Skorzystali zarówno indywidualni producenci mleka jak i zakłady, które odnotowały znaczący wzrost produkcji. Mimo, że dobra koniunktura cenowa na produkty we wrześniu wyhamowała – to większość zakładów i tak, bieżący rok zamknie na sporym plusie.

Dobre nastroje w branży na pewno odczuli przede wszystkim rolnicy. Cena mleka w skupie przez cały rok szła w górę. Za głowę łapali się właściciele mleczarni, a rolnicy zacierali ręce.

Waldemar Broś, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich – „Ten rok był dla nich dobry, w sensie ekonomicznym. Te pieniądze ,które rolnicy wydali, koszty na dostosowanie jak i koszty na zapłacenie kar w pewnej części, poprzez dobrą koniunkturę mogli odebrać.”

To co hamowało dynamiczny rozwój branży to ograniczenia w postaci kwot mlecznych. Mimo to, właściciele zakładów odnotowali 10% wzrost produkcji serów i co szczególnie cieszy mleka spożywczego. Wstępne dane mówią o przyroście rzędu 6%. Dobrze ma się też eksport. Wciąż sprzedajemy około 40% produkcji. Najbardziej popularne zagranicą są polskie sery dojrzewające, twarogi, masło i mleko w proszku.

Waldemar Broś, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich - „Myślę, że to jest pierwszy rok, gdzie wartość eksportu może przekroczyć 1 miliard, 1miliard 100 milionów euro.”

W przyszłym roku branża mleczarska chce zwiększyć eksport, a także krajowe spożycie. Z opublikowanych danych wynika, że przeciętny Polak rocznie wypija od 185 do 190 litrów mleka. Podczas gdy na przykład we Francji, wskaźnik ten jest co najmniej o połowę wyższy.


POWIĄZANE

Trzy samochody osobowe, quady i skutery trafiły do hodowców bydła – dostawców ml...

3 miliony litrów serwatki na dobę, innowacyjne technologie i standardy farmaceut...

Minione 12 miesięcy były dla Spółdzielczej Mleczarni Spomlek czasem wytężonej pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę