Od kwietnia narodowe kwoty mleczne większe o 2 proc.

13 marca 2008
Od kwietnia każdy kraj będzie mógł zwiększyć swe produkcyjne kwoty mleczne o 2 proc. - wynika z popartej w środę przez Parlament Europejski propozycji Komisji Europejskiej. Oznacza to, że cała kwota dla polskich rolników wzrośnie od nowego roku kwotowego 2008/09 z ok. 9,35 mln do 9,568 mln ton.

Ostateczną decyzję w tej sprawie, która ma być odpowiedzią na rosnący popyt na rynkach światowych, podejmą już w poniedziałek ministrowie rolnictwa "27" na posiedzeniu w Brukseli. Jednak jak ujawniły słoweńskie źródła dyplomatyczne - jest już kompromis w sprawie 2 proc.

Co prawda Polska i Litwa domagały się zwiększenia kwot nawet o 5 proc., ale wobec sprzeciwu trzech krajów (Niemiec, Austrii i Portugalii) wobec jakiegokolwiek zwiększania kwot ostateczny kompromis to wzrost o 2 proc. Od głosowania ma się wstrzymać Francja, gdzie rolnicy obawiają się, że wzrost produkcji mleka doprowadzi do spadku jego ceny.

Także eurodpeutowani, którzy w sprawach polityki rolnej mogą jedynie zgłaszać opinię (kompetencje wzrosną wraz z wejściem w życie Traktatu z Lizbony - PAP), zajęli w środę stanowisko, że kwoty powinny wzrosnąć o 2 proc.

Jednocześnie na wniosek eurodeputowanych, którzy byli przeciwni wzrostowi kwot, w raporcie zwrócono uwagę na zagrożenie, że wzrost może doprowadzić do dalszego spadku cen skupu, jeszcze bardziej pogarszając trudną sytuację producentów.

"Jestem zdania, że wzrost kwot mlecznych w roku kwotowym 2008/2009 nie zagrozi stabilności rynku mleka UE i nie dojdzie do znaczącej obniżki cen mleka" - mówił jeszcze przed głosowaniem eurodpeutowany Czesław Siekierski (PSL), członek parlamentarnej komisji Rolnictwa PE, który postulował zwiększenie kwot mlecznych nawet o 4 proc.

"Minęły czasy, kiedy Unia miała ogromne zapasy masła czy mleka w proszku. Zamiast nadprodukcji mamy dziś niedobór mleka i wzrost cen spowodowany m.in. wzrostem popytu na produkty mleczarskie na rynkach azjatyckich. Trudno akceptować restrykcyjne limitowanie produkcji w czasie, gdy mamy korzystną koniunkturę na rynku światowym. Pozostawienie kwot na obecnym poziomie uniemożliwiłoby UE wykorzystanie możliwości eksportowych, zdobycie nowych rynków" - przekonywał Siekierski.

Obecny system kwot mlecznych ma obowiązywać do kwietnia 2015 roku. Potem zgodnie z propozycją unijnej komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel ma nastąpić całkowite uwolnienie produkcji mleka w UE.

Obowiązujący w UE system ochrony rynku mleka został ustanowiony na początku lat 80. Jego głównym celem było pohamowanie wzrostu produkcji mleka, by powiązać wsparcie cenowe w sektorze z ograniczoną ilością mleka, która może być finansowana w ramach budżetu rolnego UE.

Minister rolnictwa Marek Sawicki mówił niedawno w Brukseli, że Polska bardzo popiera zwiększenie dorocznych limitów produkcji mleka. Natomiast ze względu na trudne, górskie warunki hodowli na południu i południowym-wschodzie kraju, Polska zachowuje na razie ostrożne stanowisko w sprawie zapowiadanej pełnej liberalizacji w roku 2015.

W środę PE przyjął też opinię w sprawie tzw. bilansu sytuacji w zakresie wspólnej polityki rolnej, bardziej znanego pod angielską nazwą "Healf Check". Konkretne propozycje legislacyjne Komisja Europejska przedstawi dopiero w kwietniu.

Już teraz PE wyraził jednak sprzeciw wobec zapowiedzi KE, by w ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej, wprowadzić limity dla największych beneficjentów rolnych funduszy. Zgodnie z intencją KE ucierpieć miały wielkie firmy, które rocznie dostają ponad 100 tys. euro unijnych dotacji, czyli zwłaszcza firmy we wschodnich Niemczech, powstałe po przejęciu państwowych gospodarstw z byłej NRD oraz producenci w Wielkiej Brytanii (np. rodzina królewska), Danii, ale także w Czechach.

POWIĄZANE

Polska Izba Mleka interweniuje u 51 polskich eurodeputowanych w sprawie głosowan...

W dniu 27 stycznia 2017 r. w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie w...

Szwajcarska grupa mleczarska działająca zarówno na rynku macierzystym, ogólnoeur...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę