aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polska chce podwyższyć kwoty mleczne, reszta krajów przychylna

28 września 2007
Polska proponuje podwyższenie krajowych limitów produkcji mleka obowiązujących w Unii Europejskiej o 3 do 5 proc. Komisja Europejska i większość krajów członkowskich popiera propozycję.

"Udało nam się uzyskać wsparcie co najmniej 18 państw. Wiele państw nam dziękowało, że mieliśmy taki pomysł" - relacjonował w czwartek w rozmowie z PAP minister rolnictwa Wojciech Mojzesowicz, który wziął udział w spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli.

"W Polsce tej kwoty brakuje, po drugie brakuje jej w Europie, po trzecie jest koniunktura na przetwory mleczne, po czwarte myślimy o producentach mleka, ale też myślimy o naszych zakładach mleczarskich, które dzisiaj odczuwają brak surowca" - uzasadniał.

Komisja Europejska także powitała pomysł z zadowoleniem, bowiem zgodny jest z zapowiadaną przez komisarz UE ds. rolnych Mariann Fischer Boel rewolucją na rynku mleka i definitywnym zniesieniem kwot mlecznych w roku 2015.

"W ten sposób rolnicy mieliby zapewnione miękkie lądowanie" - powiedział rzecznik pani komisarz, Michael Mann. Choć KE popiera pomysł, to na razie nie chce deklarować, o jak wysoki wzrost może chodzić. Ewentualną propozycję legislacyjną KE przedstawi na podstawie raportu o sytuacji na rynku mleka, który ma być gotowy w grudniu.

Jeśli KE wystąpi z propozycją na początku przyszłego roku, a kraje członkowskie szybko ją zaakceptują, to podwyższenie limitów ma szansę obowiązywać już od początku nowego roku kwotowego, czyli od 1 kwietnia 2008 roku.

Mojzesowicz tłumaczył, że zwiększenie kwot to szansa dla polskich producentów i większe możliwości eksportu. "Musimy pomagać rolnikom wykorzystywać nisze w rynku" - powiedział.

W roku kwotowym 2006/2007 wykorzystanie w Polsce krajowego limitu produkcji mleka wyniosło 97,3 proc. Nie ma więc zagrożenia, że rolnicy zapłacą kary za nadprodukcję, jak było rok wcześniej. "Rolnicy starają się dyscyplinować, co nie znaczy, że nie chcą więcej produkować" - powiedział minister rolnictwa.

Obecnie obowiązujący w UE system ochrony rynku mleka został ustanowiony na początku lat 80. Jego głównym celem było pohamowanie wzrostu produkcji mleka, by powiązać wsparcie cenowe w sektorze z ograniczoną ilością mleka, która może być finansowana w ramach budżetu rolnego UE. Przewidziano, że system ma obowiązywać do roku 2015.

Polska kwota mleczna wynosi ponad 9 mln ton rocznie.

POWIĄZANE

Sekretariat Prezesa Zarządu ZPPM, Pana Marcina Hydzika,  przesyłał do Pierwszego...

- Polskie mleczarnie zaczynają już zmniejszać gramaturę opakowań - ich tarę - za...

W terminie 19-23 lutego 2024 r., członków Polskiej Izby Mleka tj.  Spółdzielczą ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę