Polska zaproponuje KE zwiększenie kwoty mlecznej.

4 września 2007
10 września Polska zgłosi w Komisji Europejskiej propozycję zwiększania kwoty mlecznej w Europie co roku o 5 proc. - zapowiedział w sobotę w Częstochowie minister rolnictwa i rozwoju regionalnego Wojciech Mojzesowicz.

Zaznaczył, że za osiem lat zwiększony w ten sposób limit pozwoliłby na pokrycie polskich potrzeb.

"Jest dobry moment na takie rozmowy, bo w Europie brakuje mleka. Zaproponujemy, żeby przez osiem lat co roku zwiększać kwotę mleczną w Europie o 5 proc." - zapowiedział Mojzesowicz.

Urzędnicy resortu rolnictwa uzupełnią tę propozycję argumentem, że obecnie Polska ma najmniejszą w Unii Europejskiej kwotę mleczną w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Resort rolnictwa zaproponuje więc, by przy podziale dodatkowej kwoty, limit mleka został rozdzielony proporcjonalnie do liczby mieszkańców kraju.

"Chcemy 5 proc. przez okres ośmiu lat. Kwota mleczna w Polsce mogłaby zwiększyć się w tym czasie o ok. 35 proc. - do ok. 11-12 mld litrów mleka rocznie. Oznaczałoby to zabezpieczenie polskich potrzeb oraz możliwość dalszej sprzedaży" - podkreślił Mojzesowicz.

Minister rolnictwa zaznaczył, że 15 sierpnia - podczas targów rolno-spożywczych w słowackiej Nitrze - konsultował propozycję zwiększenia kwoty mlecznej z przedstawicielami odpowiednich ministerstw państw Grupy Wyszehradzkiej i uzyskał dla niej wstępną akceptację.

W minionym roku kwotowym - od 1 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2007 r. - krajowa kwota mleczna została wykorzystana w ok. 98 proc. Polskie mleczarnie skupiły w tym czasie 8 mld 97 mln litrów mleka.

Według danych GUS, mimo ponad 4-proc. spadku pogłowia krów, na skutek poprawiającej się ich mleczności, w 2006 r. produkcja mleka wzrosła o 0,6 proc. w porównaniu z 2005 r. - do poziomu 11,63 mld litrów.

Eksperci szacują, że w 2007 r. produkcja tego surowca może zmniejszyć się o ok. 2 proc. i wynieść 11,4 mld litrów, a w dłużej perspektywie może być o kilka procent wyższa niż przyznana Polsce kwota krajowa (hurtowa i bezpośrednia) w wysokości ok. 9,4 mld kilogramów.
 
  

POWIĄZANE

Naukowcy SGGW chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z przedsiębiorcam...

Przy ZPM Mrągowo powstaje najnowocześniejszy Zakład Produkcji Sproszkowanych Wyr...

Polska Izba Mleka planuje przekazanie stanowiska polskiego przemysłu mleczarskie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę