Rezerwa dla rolników

19 maja 2006

Jest szansa na większe kwoty mleczne. Unia Europejska uruchomiła rezerwę restrukturyzacyjną kwot. Ale o dodatkowe limity można się starać tylko do końca miesiąca. Problem zbyt małych limitów produkcji mleka dotyka rolników zwłaszcza w naszym województwie.

Podlaskim rolnikom brakuje już ponad 60 tysięcy kilogramów limitu. Za nadprodukcje od każdego litra mleka płacą kary. Kary UE liczy na podstawie tłuszczu w wyprodukowanym mleku.

Każdy rolnik, który spełni trzy warunki może się starać o tyle kwoty, ile mu zabrakło z tzw. rezerwy restrukturyzacyjnej. Gospodarz musi udowodnić, że przekroczył swój limit produkcji co najmniej o 5 tysięcy kilogramów, ma kwotę mniejszą niż 800 tysięcy ton i nigdy wcześniej nie dostał kwoty z żadnej rezerwy.

Rezerwa kwoty mlecznej dla Polski zagwarantowana była w Traktacie Akcesyjnym, ale UE postawiła warunek, że możemy się o nią ubiegać dopiero kiedy rozliczymy się z kwot już przydzielonych.

Już co czwarty podlaski producent mleka złożył wniosek o kwotę z tej rezerwy. Rezerwa wynosi 416 milionów kilogramów i będzie podzielona między wszystkich polskich rolników, którzy się o nią starają.


POWIĄZANE

Polska Izba Mleka interweniuje u 51 polskich eurodeputowanych w sprawie głosowan...

W dniu 27 stycznia 2017 r. w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie w...

Szwajcarska grupa mleczarska działająca zarówno na rynku macierzystym, ogólnoeur...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę