Wnioski o kwoty mleczne do 30 października

22 sierpnia 2003

Zaledwie dziesięć procent rolników z Małopolski złożyło do Agencji Rynku Rolnego wnioski o przyznanie kwot mlecznych. Znacznie lepiej jest w świętokrzyskiem, gdzie wnioski złożyła prawie jedna trzecia rolników. Ostateczny termin mija trzydziestego października. Bez tych limitów nie będzie możliwy w przyszłym roku handel mlekiem. Przyznana kwota mleczna to także gwarancja zbytu, dopłaty bezpośredniej dla rolnika, a w przyszłości różnych form wsparcia z funduszy europejskich.

Żeby rolnik mógł w przyszłym roku mleko sprzedać, musi zarejestrować się w Agencji Rynku Rolnego, która przyznaje kwoty mleczne, czyli limit produkcji. Na razie w Małopolsce o takie limity wystąpiło około dziesięciu procent rolników.

W pisaniu i składaniu wniosków rolnikom pomagają spółdzielnie mleczarskie, które kupują od nich mleko. Kwota mleczna to gwarancja stałych dostaw.

W Świętokrzyskiem, mimo wcześniejszych oporów, znacznie więcej rolników złożyło już wnioski o kwoty mleczne. I tu nie obyło się bez pomocy pracowników mleczarni.

Polska wynegocjowała z Unią Europejską roczny limit produkcji ośmiu i pół miliona ton mleka. Tymczasem ubiegłoroczna udokumentowana produkcja to siedem i pół miliona ton. Milion mamy więc w zapasie.


POWIĄZANE

Ostatnim etapem inwestycji w zakładzie w nową linię produkcyjną było uruchomieni...

Waldemar Broś, Prezes Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew...

Kolejni giganci rezygnują z pasz z GMO - to zmiana w produkcji wartej miliardy z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę