Wnioski o kwoty mleczne do 30 października

22 sierpnia 2003

Zaledwie dziesięć procent rolników z Małopolski złożyło do Agencji Rynku Rolnego wnioski o przyznanie kwot mlecznych. Znacznie lepiej jest w świętokrzyskiem, gdzie wnioski złożyła prawie jedna trzecia rolników. Ostateczny termin mija trzydziestego października. Bez tych limitów nie będzie możliwy w przyszłym roku handel mlekiem. Przyznana kwota mleczna to także gwarancja zbytu, dopłaty bezpośredniej dla rolnika, a w przyszłości różnych form wsparcia z funduszy europejskich.

Żeby rolnik mógł w przyszłym roku mleko sprzedać, musi zarejestrować się w Agencji Rynku Rolnego, która przyznaje kwoty mleczne, czyli limit produkcji. Na razie w Małopolsce o takie limity wystąpiło około dziesięciu procent rolników.

W pisaniu i składaniu wniosków rolnikom pomagają spółdzielnie mleczarskie, które kupują od nich mleko. Kwota mleczna to gwarancja stałych dostaw.

W Świętokrzyskiem, mimo wcześniejszych oporów, znacznie więcej rolników złożyło już wnioski o kwoty mleczne. I tu nie obyło się bez pomocy pracowników mleczarni.

Polska wynegocjowała z Unią Europejską roczny limit produkcji ośmiu i pół miliona ton mleka. Tymczasem ubiegłoroczna udokumentowana produkcja to siedem i pół miliona ton. Milion mamy więc w zapasie.


POWIĄZANE

Naukowcy SGGW chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z przedsiębiorcam...

Przy ZPM Mrągowo powstaje najnowocześniejszy Zakład Produkcji Sproszkowanych Wyr...

Polska Izba Mleka planuje przekazanie stanowiska polskiego przemysłu mleczarskie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę