Hormony

18 października 2002

Preparaty o charakterze hormonalnym mogą zmieniać metabolizm zwierzęcia prowadząc do pozytywnych efektów produkcyjnych. Zjawiska takie obserwowano stosując hormony sterydowe (testosteron, estradiol), syntetyczne (trenbolone, zeronal) oraz związki stilbenu (dietylstibaestrol, hexoestrol, dienostrol) – zakazane od początku lat 80.

Od pewnego czasu prowadzone są badania nad somatotropiną (hormon wzrostu), która może zwiększać produkcję mleka u krów (2-4 l dziennie), u świń zmniejsza odkładanie tłuszczu, a zwiększa masę mięśni.

Zainteresowanie budzi tyroksyna, regulująca przemiany w organizmie zwierząt, zwłaszcza związków tłuszczowych. Wpływa przez to na stopień otłuszczenia tuszy. Jej wydzielanie i koncentracja zależą m.in. od żywienia, w tym składu dawki pokarmowej. 

Trwają jednak ciągle dyskusje nad niebezpieczeństwem jakie niesie dla ludzi obecność tych hormonów w tkankach zwierzęcych. Wydaje się jednak, że jako peptydy są one trawione w przewodzie pokarmowym człowieka, dzięki czemu nie stanowią bezpośredniego zagrożenia. W większości państw, w tym także w Polsce stosowanie hormonów jako stymulatorów wzrostu nie jest dozwolone.


POWIĄZANE

Działająca w województwie podlaskim firma zajmująca się zaopatrzeniem indywidual...

Nowoczesną wytwórnię pasz otwarto w sobotę w Pile; należy ona do spółki Polskie ...

Od 2017 r. nie będzie dopłat do malin, natomiast cała powierzchnia upraw buraków...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę