Advertisement

Modyfikacje przy GMO

21 grudnia 2015
Ministerstwo Środowiska przygotowało i wysłało do konsultacji projekt ustawy o GMO. I jak zwykle, gdy w Polsce mówi się o modyfikacjach genetycznych, tak i teraz projekt ustawy rozgrzewa emocje, budzi wiele wątpliwości i zastrzeżeń. Ustawa nie zakazuje uprawy roślin modyfikowanych genetycznie, ale stawiając liczne warunki praktycznie czyni takie uprawy niemożliwymi do wprowadzenia.

Polskie władze mają problem, jak pogodzić stosunkowo liberalne wymagania europejskie z oczekiwaniami dużej grupy przeciwników GMO w Polsce. Jednocześnie zwolennicy modyfikacji genetycznych oczekują, że nasz kraj wreszcie ustanowi przepisy, których nie będzie trzeba często nowelizować.

Szczególnie za liberalizacją przepisów opowiadają się rolnicy i firmy produkujące pasze. Obecnie już 80% pasz stosowanych w Polsce zawiera organizmy transgeniczne Modyfikowana soja to ponad 90 procent światowej produkcji, a do tego nie rośnie w Polsce i nie ma jej czym zastąpić. Druga w kolejce jest kukurydza, której w Polsce coraz więcej uprawia się na ziarno.

Lobby za GMO argumentuje, że obecnie praktycznie każda dziedzina produkcji rolnej korzysta z genetyki. Nawet certyfikowane gospodarstwa ekologiczne pośrednio korzystają z jej osiągnięć. A poważne instytucje kontrolno badawcze potwierdzają informacje o tym, że blisko 70% artykułów sprzedawanych w dużych sieciach handlowych zawiera choćby śladowe ilości genetycznie zmodyfikowanych komponentów.

Do niedawna niechętna transgenicznym uprawom UE, coraz szerzej otwiera się na GMO. Czy zatem jesteśmy w stanie całkowicie ochronić nasz kraj przed uprawą roślin zawierających transgeniki i sprowadzaniem z zagranicy modyfikowanych genetycznie komponentów do produkcji pasz? Teoretycznie tak - praktycznie nie.

Dlatego odkładając na bok emocje i uprzedzenia, należy spokojnie zastanowić się nad korzyściami jakie GMO może przynieść naszemu rolnictwu, przy jednoczesnym uwzględnieniu wszystkich obaw przed nieznanymi do końca skutkami modyfikacji.


POWIĄZANE

Już niedługo dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach (k. Zatora) lekcje przyrod...

Jak poruszać się na drodze? O czym pamiętać spacerując po ciemku? Jak bezpieczni...

Dnia 10 kwietnia br. Komisja Europejska opublikowała po raz pierwszy bilans prot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę