Advertisement

Niemcy boją się przedostawania mączek mięsno-kostnych do pasz

10 listopada 2004

Niemieckie Ministerstwo Rolnictwa uważa, że nie ma żadnych dowodów świadczących o przedostawaniu się mączek mięsno-kostnych do pasz, jednakże zwróciło się do władz regionalnych o przeprowadzenie odpowiednich kontroli.

Podejrzenia w tej sprawie wyraziła organizacja konsumencka "Foodwatch", która zwróciła uwagę, że z analizy federalnych i regionalnych danych statystycznych wynika, iż zostało "zagubionych" 124 tys. ton mączek mięsno-kostnych. Według "Foodwatch", co roku w Niemczech jest produkowanych ponad milion ton mączek mięsno-kostnych, z czego większość trafia do utylizacji m.in. w cementowniach oraz elektrowniach, ale około 170 tys. ton jest wykorzystana jako składnik nawozów.

"Foodwatch" uważa, że nawozy te mogą być nielegalnie stosowane w paszach dla zwierząt. Mączka mięsno-kostna może być zatem przemycana w postaci nawozów do pasz, co znakomicie obniża koszty produkcji.

"Foodwatch" wykrył jeszcze jedną nieścisłość, która dotyczy eksportu do Niemiec duńskiej mączki mięso-kostnej. W duńskich statystykach eksport ten miał wynosić 79 tys. ton, podczas gdy w niemieckich źródłach widnieje zaledwie 2 tys. ton.


POWIĄZANE

De Heus – wiodący producent pasz - udoskonala platformę sprzedaży elektronicznej...

W odpowiedzi na poselski projekt ustawy o wykorzystaniu roślin wysokobiałkowych ...

Według raportu Alltech Global Feed Survey 2017 (Światowy Przegląd Produkcji Pasz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę