Advertisement

Zakaz od 2012 ?

3 marca 2008
Zakaz stosowania pasz transgenicznych może wejść w życie dopiero w 2012 roku. Zabiega o to ministerstwo rolnictwa. Ostateczna decyzja ma zapaść w tym tygodniu podczas posiedzenia rady ministrów.

W połowie lutego, na biurko Rzecznika Praw Obywatelskich, wpłynęło pismo z wnioskiem o zaskarżenie ustawy o paszach. Jej wejście w życie w połowie roku oznaczało zakaz importu do Polski genetycznie modyfikowanej soi. Pod skargą, podpisało się większość organizacji skupiających hodowców i przetwórców mięsa.

Tadeusz Blicharski Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus”: to nie tylko chodzi o samych producentów trzody, samych hodowców. Ale cała branża z tym związana, czyli branża paszowa, wyposażenie chlewni, lakarze weterynarii, cała reszta. Na Boga! Tu chcemy uwalniać kraj od choroby Aujeszkiego a tu za chwilę nie będzie co uwalniać.

Jeszcze kilka dni temu, Rada Ministrów podtrzymała, że zakaz nie zostanie wycofany i Polska będzie krajem wolnym od GMO. Interesy polskich hodowców z tym co deklaruje rząd stara się pogodzić resort rolnictwa.

Marian Zalewski wiceminister rolnictwa: jesteśmy pod rządami określonych ustaw, które zostały wprowadzone 2 lata temu, ale na ich konsekwencje należy spojrzeć z punktu widzenia interesów. Ile mogą stracić producenci i rolnicy polscy.

Resort rolnictwa zaproponuje w przyszłym tygodniu na posiedzeniu rządu opóźnienie wejścia w życie ustawy. Zakaz importu pasz transgenicznych miałby wejść w życie dopiero w 2012 roku. Ministerstwo rolnictwa zapewnia też, że starania nad opóźnieniem wejścia w życie ustawy, nie oznaczają całkowitego otwarcia granic przed GMO.


POWIĄZANE

Już niedługo dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach (k. Zatora) lekcje przyrod...

Jak poruszać się na drodze? O czym pamiętać spacerując po ciemku? Jak bezpieczni...

Dnia 10 kwietnia br. Komisja Europejska opublikowała po raz pierwszy bilans prot...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę