aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polskie mleko popłynie do Indonezji i innych krajów ASEAN

25 stycznia 2016
Polskie mleko popłynie do Indonezji i innych krajów ASEAN

W piątek (22 stycznia 2016) Pan Peter F. Gonta - Ambasador Indonezji i Pan Krzysztof Jurgiel - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oficjalnie ogłosili zatwierdzenie polskich zakładów mleczarskich na rynek Indonezji. W spotkaniu zorganizowanym przez Polską Izbę Mleka uczestniczyli ambasadorowie i korpus dyplomatyczny krajów ASEAN akredytowanych w Warszawie, tj. Wietnamu, Tajlandii, Malezji, Filipin i Indonezji. Pozostali członkowie ugrupowania, tj. Singapur, Brunei, Laos, Mjanma i Kambodża nie posiadają przedstawicielstw dyplomatycznych w Polsce.


W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele polskich firm mleczarskich.

- Mam nadzieję, że dzięki integracji rynku ASEAN i usuwaniu barier w handlu będziemy obserwowali dalszy wzrost obrotów Polski z całym regionem – powiedział podczas spotkania minister Krzysztof Jurgiel i dodał, że ASEAN na ogromny potencjał i jest rynkiem o  rosnącym znaczeniu w globalnej gospodarce.


Zatwierdzenie zakładów mleczarskich nastąpiło pod koniec grudnia 2015, po listopadowym audycie indonezyjskich służb weterynaryjnych w polskich zakładach przetwarzających mleko, gospodarstwach mlecznych i laboratoriach badających mleko. Polska Izba Mleka była koordynatorem tej kontroli.


Ogłaszając zatwierdzenie zakładów, Ambasador Indonezji Peter F. Gontha podkreślił, że była to pierwsza, zakończona sukcesem, tego typu kontrola w państwie europejskim. Zwrócił uwagę, że kraje ASEAN to ponad 600 mln konsumentów, co świadczy o wielkim potencjale tego rynku i rzeszy konsumentów.

 

Minister Jurgiel, dziękując stronie indonezyjskiej za otwarcie rynku podkreślił, że polski sektor mleczarski jest doskonałym przykładem bezprecedensowej modernizacji, skutkującej stworzeniem możliwości produkcyjnych, umożliwiających ekspansję produktów na rynkach światowych.


- Polskie produkty mleczarskie są cenione za wysoką jakość, bezpieczeństwo i walory smakowe – zauważył minister Jurgiel. Podkreślił również, że polskie zakłady mleczarskie posiadają dużą umiejętność dostosowania produktów do specyficznych oczekiwań konsumenta. Dodał, że obserwowalne jest rosnące zainteresowanie polskich przedsiębiorców rynkiem ASEAN.

 

Ambasador Peter F. Gontha zauważył, że rynek indonezyjski w najbliższym czasie stanie się niezwykle ciekawy, a zatem warto lokować tam swoje produkty, polskie marki mleczarskie powinny rozpocząć tam intensywną działalność promocyjną.

 

Agnieszka Maliszewska – dyrektor PIM zauważyła, że polskie zakłady mleczarskie od wielu lat ubiegały się o szeroki dostęp do rynku indonezyjskiego i pozostałych krajów ASEAN. Zauważyła, że zadaniem Polskiej Izby Mleka jest szeroko zakrojona pomoc polskim przetwórcom i producentom mleka, w tym w pozyskiwaniu nowych rynków zbytu oraz wsparcie promocyjne.


- Dzisiejsze spotkanie i te dobre wiadomości o pozytywnym wyniku kontroli są ogromnym sukcesem polskiego przetwórstwa, ale też przykładem idealnej i sprawnej współpracy pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa, Głównym Inspektoratem Weterynarii i Polską Izbą Mleka na rzecz polskiego mleczarstwa i rolnictwa – dodała Maliszewska. Tylko dzięki zintegrowanym działaniom jako Polska jesteśmy w stanie odnosić takie sukcesy i otwierać nowe rynki zbytu dla polskiego mleka.

Polska Izba Mleka / MRiRW


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Po wyjątkowo ciepłej pierwszej połowie kwietnia nastąpiło drastyczne ochłodzenie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę