Bayer_komplet_6_09_16
Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

100 tysięcy ton ziemniaków skupił PEPEES

29 października 2004

To już 2/3 tegorocznego limitu. Największy w północno-wschodniej Polsce zakład przetwórstwa ziemniaka surowiec skupuje od dwóch miesięcy. Ziemniaki do Łomży przywożą rolnicy z miejscowości odległych od zakładu nawet powyżej stu kilometrów, ale tylko ci z którymi PEPEES wcześniej podpisał umowy kontraktacyjne.

W sumie w tym roku PEPEES zamierza skupić nieco powyżej 150 tys. ton ziemniaków. Przez niemal równe dwa miesiące od chwili rozpoczęcia skupu na zakładowy plac trafiło juz ponad 100 tysięcy ton surowca. Tegoroczne ziemniaki, ze względu na wyjątkowo dogodne warunki pogodowe charakteryzują się dużą zawartością skrobi. Wynosi ona około 21%.

Skrobiowy „urodzaj” przekłada się na cenę jaką za ziemniaki otrzymują rolnicy. PEPEES za każdą tonę ziemniaków o zawartości skrobi ok. 20% płaci 190 złotych, ale plantatorzy otrzymują także dopłatę unijną – 60 złotych do tony. Pieniądze do rolników docierają już w dwa tygodnie po dostawie surowca do zakładu.
Dodajmy, że w tym roku PEPEES umowy kontraktacyjne podpisał z 3,5 tys. rolników, a skup surowca ma zakończyć się do 26 listopada.


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając wniosek Izby Rolniczej Województ...

Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak w ciągu tygodnia um...

Firma analityczna Strategie Grains w październikowej prognozie zmniejszyła przew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę