aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Alergenne drzewa

19 marca 2004

Zaczęły się cierpienia osób uczulonych na pyłki olchy i leszczyny, które, zdaniem lekarzy, należą do bardzo agresywnych alergenów.

Już od lutego przychodzili pierwsi pacjenci uskarżający, z powodu pylenia drzew - mówi dr Barbara Żurek, specjalista alergolog i chorób płuc z opolskiej Poradni "Allergovita". - Drzewa, po trawach i zbożach, należą bowiem do najczęstszych uczulaczy. A "produkowane" przez nie pyłki uważa się za agresywne dlatego, że alergia na nie przechodzi potem często w astmę oskrzelową. Dlatego dolegliwości wywołanych pyleniem drzew absolutnie nie można bagatelizować.

U osób uczulonych na pyłki olchy i leszczyny oraz na inne drzewa pojawiają się następujące symptomy:

  • łzawienie oczu
  • duszności
  • zmiany skórne w postaci wysypki i pokrzywki na odsłoniętych częściach ciała: zwłaszcza na twarzy, powiekach i często wokół ust. 
  • katar

- W okresie pylenia drzew u pacjentów cierpiących z ich powodu nie można przeprowadzać odczulania, aby nie dodawać im alergenów - podkreśla dr Barbara Żurek. - Natomiast stosuje się leczenie objawowe, aby zminimalizować ich dolegliwości i nie dopuścić do zaostrzenia alergii.
Osoby uczulone na pyłki drzew mają podwójnego pecha, gdyż często cierpią jednocześnie na krzyżową alergię pokarmową. Jeśli ktoś źle reaguje na olchę i leszczynę, to w okresie ich pylenia może też zareagować alergią po zjedzeniu jabłka czy selera, choć spożycie tego owocu lub warzywa jesienią, gdy te drzewa nie pylą, nie wywoła u nich żadnej reakcji.


POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę