Ceny - Rzepak i soja

3 grudnia 2015
Kto potrzebuje szybkich pieniędzy na spłatę wrześniowych kredytów, sprzedaje rzepak, bo znalezienie kupców na zboża graniczy z cudem. To teraz dobre posunięcie, bo nadzieje na wzrost cen czarnych nasion przynajmniej na razie muszą odejść w zapomnienie – komentują maklerzy. Giełda MATIF w Paryżu wyznaczyła teraz trend spadkowy. Ostatnie kontrakty z terminem realizacji w listopadzie spadły do 363 euro za tonę.

Tymczasem jeszcze w ostatnich dniach sierpnia kontrakty zawierano po 400 euro. Taka zmiana szybko przeniesie się i na nasz rynek. Wczoraj Zakłady Tłuszczowe w Kruszwicy za mniejsze transporty rzepaku płaciły 1200 złotych za tonę.

Dla dużych kontraktów stawkę ustalono o 80 złotych wyżej. Ale nasiona nie mogą mieć wyższej wilgotności jak 7,5%. Za każdy procent wilgotności stosuje się 2% potrąceń. Znacznie korzystniej jest sprzedać nasiona na eksport. Tu dopuszczalna wilgotność to 9%. A ostatnie ceny jakie płacono w portach to 1260 – 1280 złotych za tonę.

Niewielka jest sprzedaż śruty rzepakowej. Dziś można ją kupić po 460 – 470 złotych za tonę. W kontraktach terminowych jest już droższa. Nie ma też dużego zainteresowania śrutą sojową.

OFERTY SPRZEDAŻY ŚRUTY      zł/t
śruta rzepakowa
dziś 460 – 470
XI’08 480
XII’08 – IV’09 490
śruta sojowa
Wczoraj 1120
Dziś    1100


POWIĄZANE

W styczniowym raporcie USDA obniżył prognozy zbiorów zbóż na świecie. Pomimo dok...

Agenda Komisji DG Agri w szacunkach z 22 grudnia 2016 r. ocenia produkcję surowc...

Jak podał UkrAgroConsult, w pierwszej połowie sezonu handlowego 2016/17 Ukraina ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę