Advertisement

Ceny - Zboża

19 czerwca 2007
Krajowy rynek zbóż zaczyna żyć tegorocznymi zbiorami. Świadczy o tym wzmożone zainteresowanie podpisywaniem umów kontraktacyjnych. Najwięcej takich umów zawierają producenci jęczmienia. Dzisiaj za tonę z dostawą w kontraktach można uzyskać 580 złotych. To 20 złotych więcej niż za jęczmień z ubiegłorocznych zbiorów.

Ci, którzy zdecydują się na podpisywanie umów, mogą je zawrzeć nawet do końca marca przyszłego roku z 5 złotową dopłatą za każdy miesiąc składowania. Ale rolników, którzy już teraz decydują się na podpisanie kontraktów, wcale nie ma tak wielu. Wiedzą, że to dopiero początek gorącego zainteresowania przetwórców i czekają na ciut wyższe ceny. Tymczasem ci producenci, którzy zostali z ubiegłorocznym zbożem mają coraz więcej problemów. Na rynku nie sprzedaje się praktycznie nic. Jeśli ktoś kupuje to cena musi być wyjątkowo okazyjna, a sprzedającymi najczęściej nie są rolnicy, a stają się nimi młyny.

W ślad za niskim zainteresowaniem kupujących idą ceny. Jeszcze w zeszłym tygodniu tonę pszenicy konsumpcyjnej można było sprzedać za 580 złotych. Dziś trzeba się liczyć z co najmniej 20 – 30 złotową różnica na niekorzyść sprzedającego.

Zboża konsumpcyjne

transakcje giełdowe zł/t
pszenica            żyto
dzisiaj     550 – 560    500 – 520
tydzień temu    580 – 590    520 – 560


POWIĄZANE

Zbiory rzepaku w UE w kolejnym sezonie 2017/18 prognozowane są na 21,4 mln ton, ...

Według kwietniowych prognoz UkrAgroConsult, w 2017 roku zbiory zbóż  ogółem na U...

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak, na maj’2017 roku w ciągu ostat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę