cts_ptak_10317

Chmielowe żniwa

14 września 2007
W okolicach Nowego Tomyśla właśnie rozpoczęły się chmielowe żniwa. Potrwają do końca września. Choć plony są dobre, to jednak rolnicy narzekają. Marek Bińkowski z Cichej Góry chmiel uprawia od lat. I ma coraz więcej kłopotów : Jeśli nie będzie możliwości sprowadzenia pracy ludzkiej ze wschodu i Ukrainy to będzie trudno, bo Polaków nie ma.

Żeby zachęcić pracowników sezonowych do pracy trzeba było podnieść stawki. Zdaniem plantatorów powinna za tym iść podwyżka cen chmielu.
Tadeusz Klimko, plantator: cena w tej chwili powinna być taka sama jak jest w Niemczech, bo środki produkcji mamy w tej samej cenie, a jeżeli jesteśmy w Unii, dlaczego mamy go sprzedawać i produkować za niższą cenę?

Teraz cena kontraktowa za chmiel to około 13 zł za kg.

Tadeusz Plenzler: nie jest to aż tak złoty interes, a ja tylko chcę powiedzieć, żeby disiaj utworzyć takie dwudziestohektarowe gospodarstwo z pełnym wyposażeniem, to trzeba zainwestować 1 milion zł.

Tymczasem nie są jeszcze znane unijne dopłaty, które otrzymają producenci za tegoroczną produkcję.

Michał Rybarczyk ARiMR: na ten rok stawka płatności, jeżeli chodzi o uprawę chmielu jeszcze nie została określona. Będzie ona określona stosownym rozporządzeniem ministra rolnictwa po weryfikowaniu wniosków obszarowych w momencie, w którym będziemy wydawać decyzję w sprawie dopłat bezpośrednich.

Plantatorzy nie wiedzą też, ile dostaną za nie zakontraktowany chmiel. A może go być sporo, bo plony będą wyższe niż w ubiegłym roku.


POWIĄZANE

Agenda Komisji DG Agri opublikowała kwartalny, tym razem „zimowy”, krótkotermino...

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie majowym przez tydzień straci...

Do listy towarów, których przepływ będą monitorować skarbowi urzędnicy, dopisany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę