cts_ptak_10317

Choinka może przetrwać zimę

5 stycznia 2005

Żywe drzewko w doniczce, użyte jako choinka, stojąc w pokoju roztacza wokół siebie wspaniałe, żywiczne zapachy i jest przez to bardzo atrakcyjne.

Po Święcie Trzech Króli zazwyczaj pozbywamy się go z domu i mimo obietnic sprzedawców, drzewko usycha na podwórku wczesną wiosną lub też zaraz po wystawieniu na zewnątrz.

Stanisław Zagrobelny, nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce, który od lat hoduje choinki w doniczkach twierdzi, że wcale nie musi tak być! Oczywiście trzeba spełnić kilka wymogów, pamiętając, że drzewko jest żywym organizmem, jak każda inna roślina. Po Święcie Trzech Króli należy koniecznie choinkę przenieść do chłodnego pomieszczenia. Jeżeli nie dysponujemy piwnicą, choinkę można wystawić na balkon, z zachowaniem zasady, aby chronić ją przed szokiem termicznym – gwałtowną zmianą temperatur z pokojowej na mroźną.

Trzeba również pamiętać o "ociepleniu doniczki" tak, aby nie przemrozić systemu korzeniowego choinki. Jest to bardzo ważne. Przechowaną w ten sposób choinkę należy wczesną wiosną wysadzić w ogródku lub lesie, pamiętając, aby nie zawinąć systemu korzeniowego. Po posadzeniu obficie podlać wodą, drzewko zaś przywiązać do silnego palika, aby w pierwszym roku uchronić je przed wiatrami, które poruszając nim, obrywają nowo rozwijające się korzenie włośnikowe.


POWIĄZANE

„Nowe szacunki Copa i Cogeca dla UE-28 wskazują na stabilizację produkcji zbóż w...

7 marca 2017 r. Kierownictwo MRiRW zaakceptowało trzy projekty rozporządzeń zmie...

Dnia 20 lutego br. kraje członkowskie na posiedzeniu Rady ds. Konkurencji zobowi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę