cts_ptak_10317

Cła na import zbóż

20 października 2008
Powodzeniem zakończyły się starania ministra Marka Sawickiego, prowadzone już od sierpnia br., o przywrócenie ceł na import zbóż do Wspólnoty.
Na posiedzeniu Komitetu Zarządzającego ds. Wspólnej Organizacji Rynków Rolnych w dniu 16 października br. Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia przywracającego pobieranie cła w imporcie zbóż na rynek Unii Europejskiej. Podczas głosowania projekt został pozytywnie zaopiniowany przez kraje członkowskie.
Projekt rozporządzenia przywraca pobieranie cła na pszenicę, żyto, jęczmień, kukurydzę, sorgo, grykę i proso tj. zboża wymienione w art. 1 rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2008 w sprawie czasowego zawieszenia cła przywozowego na niektóre zboża w odniesieniu do roku gospodarczego 2008/2009.
Przyjęty projekt rozporządzenia spełnia, wielokrotnie zgłaszany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, postulat przywrócenia ochrony celnej wspólnotowego rynku zbóż. Minister Marek Sawicki we wnioskach składanych do Komisji Europejskiej oraz na forum Rady argumentował, że jest to konieczna reakcja na wysoki poziom tegorocznych zbiorów zbóż w Unii Europejskiej oraz spadek cen na tym rynku.


POWIĄZANE

Zdecydowana większość plantacji rzepaku ozimego w Polsce przezimowała w dobrym s...

Warszawa, 29 marca 2017 r. - Firma Bayer uzyskała nowe zezwolenie rozszerzające ...

Międzynarodowa Organizacja Cukru (ISO) zmniejszyła swoją prognozę światowego def...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę