Ptak_mega_22.11
Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

Cukier w Europie

14 lipca 2004

Bruksela zamierza obniżyć gwarantowane ceny cukru o 40%, a limity jego produkcji o 16%. Obniżyłoby to również wysokie ceny cukru w Polsce.

- Gdybyśmy mieli ceny minimalne na takim poziomie jak dzisiaj, to Polacy zapłacą kilka miliardów więcej za cukier niż płacą obecnie - mówi Wojciech Olejniczak. Jednak, jak mówi minister, ta obniżka cen musi być zrekompensowana polskim rolnikom. Zdaniem związku plantatorów i tak uderzy to w plantatorów.

- Unia uspokaja, że spowodowane w ten sposób straty będą rekompensowane rolnikom przez dopłaty bezpośrednie. Tyle tylko, że Bruksela chce wprowadzić je stopniowo, tak, że pełne dopłaty dostalibyśmy dopiero w 2013 roku. Teraz przysługuje nam tylko 25% tego co dostają zachodni farmerzy. - mówi Kazimierz Kobza z Polskiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Dlatego Ministerstwo Rolnictwa domaga się od Komisji Europejskiej przyznania polskim plantatorom buraków cukrowych dopłat bezpośrednich, w takiej samej wysokości jak w krajach starej Unii Europejskiej. - A to wiązałoby się z zaniechaniem upraw na około 300 tys. ha i stratą pracy dla 80 tys. plantatorów - dodaje Kazimierz Kobza.

- Domagamy się, żebyśmy byli objęci taką samą rekompensatą jak rolnicy niemieccy i francuscy i jest generalnie taka szansa, że to uzyskamy - zapowiada Wojciech Olejniczak. W przeciwnym wypadku Polski rząd zapowiada, że nie poprze reformy unijnego rynku cukru.


POWIĄZANE

100 mln zł trafi do rolników poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych. Pomoc je...

Służby statystyczne francuskiego Ministerstwa Rolnictwa w ostatnim czasie skoryg...

Kraje unijne są drugim co do wielkości po Chinach producentem gruszek na świecie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę