cts_ptak_10317

Dynamiczny rozwój szkółkarstwa

20 lutego 2003

Szkółkarstwo jako jeden z nielicznych działów naszego rolnictwa, rozwija się w ostatnich latach dość dynamicznie. Dla rozwoju obydwu jego działów na jakie z grubsza jest dzielone, czyli szkółkarstwa ozdobnego i sadowniczego, są teraz dość sprzyjające, choć nie jednakie, okoliczności.

Szkółkarstwu ozdobnemu sprzyja, zapoczątkowany po transformacji systemowej, rozwój budownictwa jednorodzinnego, osiedli mieszkaniowych, biurowców i centrów handlowo- usługowych. Sadownicze zaś jest – a wielu szkółkarzy powie, że raczej było - napędzane przemianami, jakie dokonują się w polskim sadownictwie pod względem zmiany doboru odmian i podkładek w nowo zakładanych sadach. Faktem jest więc, że mamy do czynienia z rozwojem tego sektora produkcji ogrodniczej. Jak dynamiczny jest ten rozwój , trudno dokładnie powiedzieć, zwłaszcza w odniesieniu do szkółkarstwa ozdobnego, które praktycznie pozostaje poza wszelką statystyką.

Teoretycznie szkółkarze nie powinni obawiać się integracji Polski z UE, bowiem jeśli chodzi o rynek materiału szkółkarskiego nie był on w Polsce chroniony w szczególniejszy sposób. Jedynym handicapem, z jakiego korzystało polskie szkółkarstwo była tańsza siła robocza. Po integracji jednak może on przestać funkcjonować. Aby więc nasze gospodarstwa szkółkarskie mogły konkurować z podobnymi unijnymi muszą być nowoczesne, silne ekonomicznie i uzyskiwać wysoką wydajność drzewek najwyższej jakości z hektara – uważają M i M Siedleccy z AR w Lublinie. Jest to tym bardziej ważne, że jak oceniają ekonomiści obserwujący ten rynek, opłacalność produkcji zwłaszcza sadowniczego materiału szkółkarskiego będzie w najbliższych latach spadała.

Skala produkcji stwarza poważne zagrożenie dla konkurencyjności polskich szkółek z ich unijnymi odpowiedniczkami. W Polsce tylko 10 proc. gospodarstw prowadzi produkcje materiału szkółkarskiego na powierzchni większej niż 2 ha. W UE średnia wielkość gospodarstwa szkółkarskiego wynosi kilka hektarów.


POWIĄZANE

W kwietniu ukaże się adresowany do polskich winiarzy podręcznik "Ochrona winoroś...

Dnia 9 lutego br. USDA opublikowało comiesięczne szacunki oraz prognozy zbiorów ...

Agenda Komisji DG Agri opublikowała kwartalny, tym razem „zimowy”, krótkotermino...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę