Fatalny kredyt

28 sierpnia 2003

Do gorzowskiego sądu trafił wniosek o ogłoszenie upadłości spółki, która w Strzelcach prowadzi elewator zbożowy. 

Spółka z o. o. Elewator Zbożowy w Strzelcach Kraj. powstała na początku 1996 r. W sierpniu 1997 r. Bank Gospodarki Żywnościowej w Choszcznie udzielił spółce Agrofar w Zamęcinie 8,8 mln zł kredytu. Kredyt ów poręczył Stanisław R., ówczesny prezes strzeleckiego elewatora.

Agrofar pociągnął w dół
Ponieważ Agrofar nie spłacał kredytu, bank przystąpił do jego ściągania od poręczycieli, w tym od strzeleckiego elewatora. Na nic zdały się skargi na czynności komornicze i zabiegi o unieważnienie poręczenia kredytu, kierowane do sądu w Zielonej Górze. Komornik bezwzględnie zabierał wszystkie pieniądze, wpływające na konto spółki Elewator Zbożowy w Strzelcach. Nie miała ona czym płacić rachunków za prowadzenie magazynu zbożowego.

Nowy szef spółki doszedł więc do wniosku, iż jej funkcjonowanie w takim układzie nie ma żadnego sensu. Złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. – Ponieważ kontynuowana będzie egzekucja z poręczenia, spowoduje to załamanie finansowe dłużnika oraz trwałe zaprzestanie płacenia zobowiązań’ – uzasadnił wniosek o upadłość prezes spółki Władysław Wojtowicz. 

Zenon F., właściciel wspomnianego Agrofaru, jest jednym z 25 oskarżonych w wielkiej aferze zbożowej. Prokurator okręgowy w Gorzowie zarzuca mu wyłudzenie kilkunastu mln zł kredytu na interwencyjny skup zboża. Skupem tym zajmowały się spółki, utworzone przez Zenona F. Gdy banki upomniały się o swoje pieniądze, Zenon F. sprzedał je obywatelom Litwy, którzy posługiwali się podrobionymi paszportami na cudze nazwiska.  Zenon F. jest też największym udziałowcem spółki Elewator Zbożowy w Strzelcach.

Płacimy ludziom
Strzelecki elewator skupuje teraz zboże na zlecenie Agencji Rynku Rolnego. Z powodu słabszych plonów elewator o pojemności 50 tys. t raczej się nie zapełni. – Pracujemy normalnie, ludzie otrzymują na bieżąco wynagrodzenia, rolnikom terminowo płacimy za dostarczone zboże – zapewnia Stefan Daniszenko, kierownik strzeleckiego elewatora. – Reszta w rękach sądu. Upadłość pomoże otrząsnąć się ze starych długów. Szkoda, że gmina nam nie pomogła w tym trudnym okresie.

Zacząć od nowa
Z tytułu podatku od nieruchomości elewator zalega Urzędowi Miasta i Gminy w Strzelcach prawie 300 tys. zł. Nie wiadomo, czy i kiedy gmina dostanie te pieniądze.  – Odczuwa to już boleśnie nasza gmina, bo brakuje pieniędzy na pokrycie wydatków – mówi burmistrz Strzelec Romuald Gawlik. – Elewator to nie jedyny nasz dłużnik, wszyscy winni są nam aż 5 mln zł. Burmistrz ma nadzieję, że po ogłoszeniu upadłości strzelecki elewator kupi solidny przedsiębiorca. Taki, który da pracę kolejnym ludziom i terminowo będzie płacił podatki, również do gminnej kasy.


POWIĄZANE

Stan zasiewów ozimin w krajach półkuli północnej generalnie oceniany jest jako d...

Według danych IERiGŻ w 2015 roku produkcja jabłek w Polsce wyniosła 3,17 mln ton...

Pewnie nie raz zastanawialiście się, co zrobić, by wprowadzić prawidłowe nawyki ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę