aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Genetyczna ekspansja

5 listopada 2007
W Europie rośnie powierzchnia upraw roślin genetycznie modyfikowanych. W tym roku wyniosła ona ponad 110 tysięcy hektarów. To aż o 77% więcej niż w 2006 – szacuje Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Biotechnologicznego.    

POWIERZCHNIA UPRAW GMO W KRAJACH UE
Hiszpania     75, 148
Francja     21,174
Czechy     5
Portugalia     4,500
Niemcy     2,685
Słowacja     0,900
Rumunia     0,350
Polska     0,320
UE     110,007
Źródło:     EuropaBio

Uprawą roślin genetycznie modyfikowanych w Unii Europejskiej zajmuje się 8 państw. Najwięcej, bo ponad 75 tysięcy hektarów znajduje się w Hiszpanii. We Francji to ponad 21 tysięcy. Tegoroczny areał w Czechach i Portugali wyniósł odpowiednio 5 i 4,5 tysiąca hektarów. Najmniej roślin transgenicznych uprawiają Niemcy, Słowacy, Rumuni i Polacy. Nie oznacza to jednak, powierzchnia w tych krajach nie będzie rosła – przekonują specjaliści

Marek Przeździak Rada Gospodarki Żywnościowej: - Austriacy, którzy wprowadzili częściowy zakaz uprawy w ostatnim czasie przegrali w drugiej instancji w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości tę decyzję, dlatego że nie potrafili przedstawić żadnych argumentów.

Jedyną uprawianą rośliną genetycznie modyfikowaną w Unii jest kukurydza. Zawiera ona gen, który uodparnia ją na najgroźniejszego szkodnika – omacnicę prosowiankę. Nic więc dziwnego, że rolnicy coraz chętniej decydują się na taką odmianę.

Zwiększeniem upraw roślin transgenicznych zainteresowane są też inne branże rolno-spożywcze. W szczególności przemysł paszowy oraz hodowcy. Dla nich GMO to wciąż najtańsze źródło białka, używane do produkcji pasz. Zastąpienie jej innym, pochodzącym z roślin niemodyfikowanych – o czym zdecydował ustępujący rząd - znacznie podniesie koszty produkcji żywności.

Stanisław Zięba Rada Gospodarki Żywnościowej: - Będzie trzeba po prostu przekonać władze państwowe, aby nie wstrzymywały importu genetycznie modyfikowanej śruty.

Branża rolno-spożywcza zapowiada starania o zmianę niekorzystnych w Polsce przepisów. I wszystko na to wskazuje, że szansę są spore. Komisja Europejska zgłosiła bowiem uwagi do zapisów w polskim prawie ograniczających stosowanie GMO, uważając je za niezgodne z unijnymi.


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę