Advertisement

GMO do Trybunału

28 marca 2007
Ustawa o paszach najprawdopodobniej trafi do Trybunału Konstytucyjnego. Zastrzeżenia budzi zapis zakazujący stosowania śruty sojowej modyfikowanej genetycznie do produkcji pasz. Zdaniem Izby Zbożowo-Paszowej to niezgodne z Konstytucją i prawem Unijnym.
Uchwalona w ubiegłym roku ustawa o paszach zabrania stosowania i obrotu materiałem genetycznie modyfikowanym. Decyzję podjęto wbrew ekonomicznym argumentom branży paszowej, która chciała dopuszczenia GMO. To był pierwszy krok Rządu w kierunku realizacji przedwyborczych obietnic. Na tym ma się jednak nie skończyć.

Marek Chrapek wiceminister rolnictwa: - Poczynimy wszelkich starań na arenie UE, żeby umożliwić Polsce niestosowanie transgenicznych roślin jak i również pasz.

To może nie być jednak takie proste. Z Brukseli coraz częściej dochodzą niepokojące głosy o nałożeniu na Polskę kar za niestosowanie się do prawa unijnego, które zezwala na swobodny obrót GMO. Mało tego. Komisja Europejska zastanawia się też nad potrzebą wprowadzenia większych ustępstw w stosowaniu roślin genetycznie modyfikowanych we wspólnocie. Tę sytuację chce wykorzystać polska branża paszowa, która zapowiada zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Bogdan Judziński Izba Zbożowo-Paszowa: - Niestety. Dziwnie to brzmi, żebyśmy we własnym kraju, w stosunku do własnego Rządu i Parlamentu zgłaszali tego typu wniosek. Ale widocznie będziemy musieli to zrobić.

Wszystko po to, żeby zmusić Rząd do zmiany rygorystycznego prawa. Tym bardziej, że wydane w 2001 roku zezwolenia na obrót GMO, przestaną obowiązywać dopiero za 4 lata. Producenci liczą też na Brukselę.

Bogdan Judziński Izba Zbożowo-Paszowa: - Będziemy też naciskać Komisję Europejską, żeby wpłynęła na Polskę, w związku z niedostosowaniem się Rządu do prawa unijnego.

Rząd jednak zapowiada konsekwentną realizacje swoich zamierzeń. Janusz Wojciechowski eurodeputowany: - Ja myślę, że róbmy swoje. Polska powinna forsować koncepcję kraju pozostającego wolnym od GMO nawet jeśli to nas narazi na konflikt z Komisją Europejską.

Konflikt wokół roślin genetycznie modyfikowanych między branżą paszową a Rządem powinien się zakończyć najpóźniej do sierpnia 2008 roku. Wtedy, według polskiego prawa obowiązywać będzie kategoryczny zakaz sprowadzania tego rodzaju roślin na terytorium naszego kraju.

POWIĄZANE

Kiła kapusty to choroba wywoływana pierwotniakiem Plasmodiophora brassicae – bez...

Polska jest trzecim co do wielkości producentem piwa, przynosząc budżetowi docho...

W całym kraju powołanych jest 2,5 tys. komisji ds. szacowania szkód w rolnictwie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę