Advertisement

Grudynia sprzedana

25 sierpnia 2003

Zakończył się konflikt o gospodarstwo produkcji sadowniczej w Grudyni na Opolszczyźnie. Niestety skończył się też okres, kiedy Grudynia była jednym z największych producentów jabłek w kraju. Teraz na większości gruntów zamiast drzew owocowych rosną buraki i kukurydza.

Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa w Opolu – mimo czterech wyroków sądowych – przez kilka lat nie mogła odzyskać bankrutującego gospodarstwa sadowniczego w Grudyni. Długi wobec Skarbu Państwa oraz gminy przekroczyły 20 mln zł, a szefowie spółki dzierżawiącej budynki, pola i sady skutecznie unikali komornika. W końcu do sprawy wkroczyła policja.

Aby spłacić długi gospodarstwa, w tym milion złotych wobec byłych pracowników, syndyk zmuszony był sprzedać 350 hektarów ziemi, którą kupili najwięksi okoliczni rolnicy.

 Niestety większość z 700-hektrowego sadu została już wycięta. Zostało niewiele ponad 100 hektarów drzewek owocowych. Jabłonie mają jednak być wycięte. Pozostanie tylko kilkadziesiąt hektarów wiśni.

W październiku bieżącego roku rozpocznie się proces  nieuczciwych dzierżawców, którzy przejęli majątek spółki. Prokurator postawi im zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Na ławie oskarżonych siądzie również znany kardiochirurg z Zabrza. Nie będzie tylko syna byłego prezesa spółki, gdyż wciąż jest ścigany listem gończym.


POWIĄZANE

Minister rolnictwa odmówił wydania zezwoleń na stosowanie zapraw z grupy neoniko...

W ostatnim czasie w etykietach produktów zawierających glifosat uwzględnione zos...

Upowszechnianie kultury wina poza tradycyjnymi regionami winiarskimi będzie głów...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę