Advertisement

GUS: zbiory zbóż w 2006 r. wyniosą 23,2-24,2 mln ton

26 lipca 2006

Zbiory zbóż podstawowych wraz z mieszankami zbożowymi wyniosą w 2006 r. 23,2-24,2 mln ton, czyli o 3-7 proc. mniej niż w ubiegłym, słabym dla rolnictwa, roku - podał we wtorek wstępne szacunki Główny Urząd Statystyczny.

Jak podkreślił p.o prezesa GUS Janusz Witkowski podczas wtorkowej konferencji prasowej, zbiory zbóż i innych ziemiopłodów z powodu suszy będą niższe niż prognozowano, ale nie tak złe jak oceniają producenci rolni. Dodał, że największe straty w zasiewach odnotowuje się w woj. lubuskim.

Według wstępnych ocen ekspertów, plony zbóż w tym roku będą niższe o 5-9 proc. niż w ubiegłym i wyniosą 28,6-29,8 kwintali (dt) z hektara wobec 31,5 dt z ha w 2005 r.

GUS szacuje, że powierzchnia zbóż (wraz z mieszankami) wynosi ponad 8,1 mln ha, czyli jest o 2,5 proc. większa niż przed rokiem, z tego powierzchnia zasiewów pszenicy jest większa o 4,9 proc. Przy czym zmniejszył się udział zasiewów zbóż ozimych z 57,5 proc. do 55,4 proc., a zwiększył jarych.

Jak ocenia GUS, tegoroczne zbiory rzepaku i rzepiku wyniosą ok. 1,4-1,5 mln ton, czyli będą o 7 proc. wyższe niż przed rokiem. Wstępnie oszacowano, że powierzchnia tych upraw wynosi ok. 0,6 mln ha, zaś plony z hektara będą kształtowały się w granicach 25,4- 27,1 dt z ha.

W stosunku do ubiegłego roku wzrosła powierzchnia uprawy ziemniaków (o 19,5 proc.), spadała zaś powierzchnia uprawy buraków cukrowych - o 2,8 proc.

Eksperci GUS oceniają, że stan plantacji ziemniaków jest na analogicznym poziomie jak w ubiegłym roku. Nie mniej jednak lipcowa susza może niekorzystnie wpłynąć na plonowanie ziemniaków odmian średnio-późnych i późnych.

Gorsze niż w 2005 roku będą w tym roku zbiory warzyw gruntowych. GUS ocenia, że ich produkcja będzie niższa o ok. 8,8 proc. i wyniesie niecałe 2,4 mln ton. Przewiduje się, że zbiory wszystkich gatunków warzyw gruntowych, z wyjątkiem pomidorów, będą niższe od uzyskanych w ubiegłym roku. Największy spadek zbiorów będzie w dotyczył marchwi (14 proc. mniej) i kapusty (11 proc.).

Zbiory owoców z drzew w tym roku będą wyższe od niewysokich zbiorów 2005 r i wyniosą od 2,7 do 2,8 mln ton tj. od 9,7 do 13,8 proc. więcej niż w ubiegłym roku. GUS przewiduje wyższą od ubiegłorocznej produkcję wszystkich gatunków owoców z wyjątkiem brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich. Największy wzrost będzie w przypadku wiśni i czereśni.


POWIĄZANE

Specjalne komisje ds. szacowania strat z powodu wystąpienia klęsk żywiołowych pr...

Projekt ustawy, który reguluje pobieranie opłat za wysianie w gospodarstwie nasi...

Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu blisko 60 proc. przyjmuje t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę