cts_ptak_10317

Informacja Elewarru Sp z o.o. dotycząca sprzedaży zbóż w systemie przetargów internetowych organizowanych przez Warszawską Giełdę Towarową

7 lutego 2008
Elewarr Sp. z o.o. od 1995 roku sprzedaje zapasy zbóż za pośrednictwem WGT. Przedmiotem obrotu były zapasy własne zbóż (w ilości od kilkunastu do kilkudziesięciu ton rocznie ) oraz zboże z rezerw państwowych składowane w magazynach Spółki, a sprzedawane przez Agencję Rezerw Materiałowych . W I kwartale 2007 Spółka sprzedała na sesjach giełdowych 13 tyś ton zbóż . W okresie skupu Spółka aktywnie współpracował z WGT przy wdrażaniu internetowego systemu zakupu zbóż od producentów rolnych do elewatorów Spółki.

Prowizja pobierana od Elewarr przez WGT wynosi 0,3 % wylicytowanej ceny transakcyjnej. Przy sprzedaży najdroższej obecnie pszenicy konsumpcyjnej (średnia cena 890 zł/t) marża wynosi 2,67zł /t, a nie 5 zł/t jak podała GW.
Należy przypomnieć , że ze względu na duże różnice cen w zawieranych bezpośrednio przez Oddziały umowach sprzedaży - właściciel ARR popierał giełdową sprzedaż zapasów Spółki. Uzyskana w drodze przetargu cena sprzedaży przewyższała zawsze ceny uzyskiwane w umowach indywidualnych.
WGT jest jedynym w kraju organizatorem przetargów na towary rolne, zapewniającym ogólnokrajowy dostęp dla wszystkich zainteresowanych zakupem podmiotów . Pozostałe wymienione przez GW tzw. giełdy funkcjonują na zasadzie biur pośrednictwa handlowego , kojarzą oferty lecz nie prowadzą przetargów na oferowany towar.
Stosowanie systemu rozliczeń za zakupiony w przetargach towar poprzez Izbę Rozliczeniową WGT zapewnia bezpieczeństwo realizacji transakcji dla obu jej uczestników .
Drobni przetwórcy ( małe młyny i producenci pasz) mogą nabywać zboże Elewarru na własny rachunek uczestnicząc w licytacji bez pośrednictwa biur maklerskich .
W indywidualnych przypadkach Spółka realizuje sprzedaż zbóż bezpośrednio dla kontrahentów w cenie nie niższej niż osiągnięta w ostatnim przetargu giełdowym przy otrzymaniu przedpłaty za każdą partię odbieranego towaru .
Elewarr i WGT deklarują organizacje bezpłatnych szkoleń w terenie umożliwiających prawidłowe korzystanie z platformy internetowej skierowanych do małych przedsiębiorstw , które nie chcą korzystać z usług licencjonowanych maklerów.
Podsumowując można wymienić szereg korzyści płynących z sprzedaży za pośrednictwem przetargów elektronicznych organizowanych przez WGT;
- Uzyskanie najlepszej ceny rynkowej dla danej partii towaru ,
- Transparentny system obrotu zbożem ,
- Ogólnokrajowa dostępność uczestnictwa w przetargach internetowych,
- Gwarancja prawidłowej realizacji zawartych transakcji,
- Uzyskanie informacji o kształtowaniu się cen rynkowych dla poszczególnych asortymentów towarów rolnych .


POWIĄZANE

W kwietniu ukaże się adresowany do polskich winiarzy podręcznik "Ochrona winoroś...

Dnia 9 lutego br. USDA opublikowało comiesięczne szacunki oraz prognozy zbiorów ...

Agenda Komisji DG Agri opublikowała kwartalny, tym razem „zimowy”, krótkotermino...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę