Bayer_komplet_6_09_16

KE: jedynie Polska sygnalizuje problem z owocami

28 lipca 2004

Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej zasygnalizowała partnerom z UE i Komisji Europejskiej (KE) problem niskich cen owoców miękkich, m.in. malin, wiśni i czarnych porzeczek - poinformował we wtorek Johan Reyniers ze służb prasowych Komisji.

- W ubiegły czwartek przedstawiciel Polski poinformował działający przy KE Komitet Zarządzający Rynkiem Owoców i Warzyw, że ceny owoców dramatycznie spadły. Polska została poproszona o raport w tej sprawie - powiedział Reyniers. Według jego informacji, raport jeszcze nie nadszedł.

Reyniers nie wykluczył, że wzrost podaży może wynikać z napływu tanich owoców z krajów bałkańskich i z Chin, ale podkreślił, że "żaden inny kraj członkowski nie sygnalizował podobnych problemów". - Mogłoby to świadczyć, że przyczyn zaistniałej sytuacji należy szukać w samej Polsce - dodał.

Urzędnicy Komisji Europejskiej przyznają, że Unii może być trudno zastosować klauzule ochronne, gdyż musiałaby udowodnić, że zagraniczni dostawcy owoców stosują nieuczciwe praktyki handlowe. Jeśli tego nie udowodni, ma ręce związane regułami Światowej Organizacji Handlu (WTO).


POWIĄZANE

Mrożone truskawki na unijnym rynku są obecnie o 40 proc. droższe niż w ubiegłym ...

Nowe szacunki Copa i Cogeca ukazują spadek produkcji europejskiego wina w tym ro...

Ukraina zebrała dotychczas 47 mln ton ziarna zbóż z powierzchni 11,4 mln ha, tj....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę