MERCOSUR1
TSW_XV_2025

KE przygotowuje nowe regulacje prawne dotyczące środków ochrony roślin

13 listopada 2006

Nowe rozporządzenie dotyczące wprowadzania do obrotu i stosowania środków ochrony roślin przygotuje Komisja Europejska (KE) - powiedział w piątek wiceminister rolnictwa Marek Chrapek na posiedzeniu Rady Gospodarki Żywnościowej (RGŻ).

Nadrzędnym celem tej regulacji będzie zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego ludności kosztem zmniejszenia plonów.

"Środki ochrony roślin z jednej strony chronią uprawy rolne, a z drugiej strony niosą zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt, a także wpływają na środowisko" - stwierdził wiceminister. Na piątkowym spotkaniu ma być wypracowane stanowisko Polski w sprawie projektu unijnych przepisów, dotyczących środków ochrony roślin.

Jak zaznaczył przedstawiciel resortu rolnictwa Marcin Bieliński, obecnie obowiązująca dyrektywa wzbudza wielu krytyki, gdyż procedury w niej zawarte są skomplikowane i trudne w stosowaniu. W związku z tym KE rozpoczęła przygotowania do wydania nowych regulacji w formie rozporządzenia.

Według obecnie obowiązujących przepisów, wprowadzanie środków ochrony roślin może mieć miejsce na podstawie badań i zezwolenia, wydawanego przez poszczególne kraje. W projektowanym rozporządzeniu przewiduje się, że będą strefowe zezwolenia, które mają być wzajemnie uznawane.

Kraje UE podzielone zostały na 3 strefy. Znalazły się w nich kraje o podobnych warunkach dla rolnictwa. Polska jest w tzw. strefie centralnej. Jak poinformował PAP dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Środków Ochrony Roślin Michał Fogg, do takiego rozwiązania Polska ma zastrzeżenia.

Według przewodniczącego RGŻ prof. Stanisława Zięby, polskim producentom nie podoba się plan zlikwidowania pozwoleń tymczasowych na wprowadzanie środków do obrotu, które są wydawane w trakcie ich rejestracji. Profesor uważa, że KE nie powinna tworzyć nadmiernie restrykcyjnego prawa i w tej sprawie nie powinien brzmieć tylko głos ekologów, ale także producentów żywności.

Jak zaznaczył Fogg, unijne rozporządzenia ma wejść w życie po 2008 roku i będzie wymagać nowelizacji polskiej ustawy z grudnia 2003 roku.

Według Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, W Polsce w latach 2002-2005 najwięcej środków ochrony roślin zużyto w uprawach jabłoni, pomidorów polowych, truskawek, wiśni oraz ogórków polowych, natomiast najniższe stosowanie miało miejsce w uprawach roślin włóknistych, żyta, owsa, jęczmienia jarego.


POWIĄZANE

Analitycy Conab spodziewają się, że całkowite zbiory plonów w Brazylii w sezonie...

Post szacuje, że produkcja jabłek, gruszek i winogron stołowych w Chinach wzrośn...

Trwają żniwa kukurydziane. W regionach, w których rozpoczęły się najwcześniej, r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę