Krajowa Federacja Producentów Zbóż reprezentującą interesy polskich producentów zbóż. domaga skrócenie czasu zapłaty należnej producentowi za zboże dostarczone do magazynów interwencyjnych (we Francji wszyscy rolnicy dostają dopłaty w ciągu dwóch dni, w Polsce niektórzy rolnicy czekają nawet do maja).Ponadto zmniejszenie minimalnej partii zbóż określonej przez obecnie obowiązujące zasady interwencji na okres przejściowy do 40 ton, demonopolizacja systemu oceny jakości zbóż, renegocjacja plonów referencyjnych ustanowionych w traktacie akcesyjnym i/lub ich regionalizacja , a także włączenie do interwencji żyta.
Zdaniem Zbigniewa Kaszuby wyłączenie żyto z interwencji powoduje wycofywanie się rolników z produkcji żyta, bo ceny w ostatnich latach były bardzo niskie. Ostatnio pogłębia to program rolno- środowiskowy, z którego rolnicy coraz szerzej korzystają. Dla producentów zbóż ważne jest też dalsze zmniejszenie zabezpieczeń (gwarancje bankowe) na skup interwencyjny dla podmiotów skupowych.
Krajowa Federacja Producentów Zbóż powstała mocą Walnego Zgromadzenia Założycieli w styczniu 2003 r.
Główne cele Federacji to przede wszystkim, wspólna reprezentacja oraz obrona interesów ekonomicznych skupionych w KFPZ oraz kształtowanie podstawowych założeń polityki gospodarczej w dziedzinach o istotnym znaczeniu dla członków skupionych w ramach KFPZ.