cts_ptak_10317

Kolejny tydzień wzrostu cen zbóż

5 lutego 2008
Końcówka stycznia przyniosła dalsze wzrosty cen zbóż. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w dniach 21-27 stycznia za pszenicę konsumpcyjną w skupie przeciętnie w kraju uzyskiwano 886 zł/t, tj. o 1,4 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu.
W ciągu miesiąca pszenica podrożała o prawie 11 proc. i o ok. 41 proc. w porównaniu do cen przed rokiem.

Podrożało również żyto konsumpcyjne. W czwartym tygodniu stycznia br. cena tego ziarna ukształtowała się na poziomie 750 zł/t, wobec 705 zł/t tydzień wcześniej. W porównaniu do cen notowanych przed miesiącem żyto było droższe o ok. 23 proc. i o prawie 22 proc. droższe niż rok wcześniej.

W analizowanym tygodniu cena skupu jęczmienia paszowego wzrosła do 794 zł/t, tj. o 1,3 proc. w ciągu tygodnia. Cena ta była o 6,6 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 37 proc. wyższa niż przed rokiem.

"Na krajowych giełdach towarowych wzrasta podaż zbóż, a mimo to ceny kształtują się na relatywnie wysokim poziomie. Spowodowane jest to utrzymującym się popytem wewnętrznym w celu uzupełnienia zapasów koniecznych do utrzymania bieżącej produkcji" - napisali specjaliści z resortu rolnictwa.

W czwartym tygodniu stycznia br. odnotowano obniżkę cen skupu podstawowych gatunków żywca. Według danych MR za trzodę chlewną płacono 3,26 zł/kg, tj. o 6,1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o prawie 8 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o ok. 4 proc. więcej niż rok wcześniej.

W analizowanym okresie bydło skupowano po 4,15 zł/kg, tj. o 1,9 proc. mniej niż tydzień wcześniej, ale o blisko 8 proc. więcej niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku żywiec wołowy był o 3 proc. tańszy.

Średnia cena skupu kurcząt typu brojler w dniach 21-27 stycznia ukształtowała się na poziomie 2,92 zł/kg, tj. o 2,3 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu i o 1 proc. niższym niż przed miesiącem. W porównaniu do cen sprzed roku drób ten był droższy o 12 proc.

Pogłębiła się spadkowa tendencja cen zbytu odtłuszczonego mleka w proszku. W końcu stycznia br. za 1 kg tego mleka producenci otrzymywali średnio w kraju 8,71 zł/kg, tj. o 1,7 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca cena obniżyła się o blisko 14 proc., ale była o 1,7 proc. wyższa niż przed rokiem.


POWIĄZANE

Agenda Komisji DG Agri opublikowała kwartalny, tym razem „zimowy”, krótkotermino...

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie majowym przez tydzień straci...

Do listy towarów, których przepływ będą monitorować skarbowi urzędnicy, dopisany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę