Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

Koniec polskich owoców?

10 sierpnia 2004

Polskie owoce w skupie są najtańsze od 10 lat. Na zachodzie ceny owoców miękkich są co najmniej czterokrotnie wyższe niż u nas. Dzięki temu dużo eksportujemy.

Jeszcze rok temu za kilogram czarnych porzeczek płacono 1,20 zł. W tym roku 30 groszy, - cztery razy mniej. Ponad trzykrotnie tańsze są wiśnie i maliny.

Większość sadowników już nie zbiera owoców. Wprawdzie skończyły się blokady 8 spośród 28 zakładów przetwórczych, ale sadownicy oskarżają je o zmowę kartelową, czyli o wspólne ustalenie niskich cen skupu. Tymczasem na Zachodzie ceny owoców miękkich są co najmniej czterokrotnie wyższe niż u nas. Ale dzięki temu mamy 45% udział w unijnym rynku czarnej porzeczki i 54% udział w rynku wiśni.

Według dr Bożeny Noseckiej z Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa IERiGŻ - Na braku porozumienia w sprawie cen stracą wszyscy i sadownicy, bo nie sprzedadzą do skupów i skupy, bo stracą odbiorców.

Osiągnięto porozumienie co do cen wiśni, ale temat wróci podczas zbioru jabłek. W krajach zachodnich o interesy rolników dbają grupy producenckie. Frank Döscher z Elbe-Obst Vertriebsgesellschaft mbH powiedział, że wspólne działanie pomaga nam negocjować ceny skupu i gwarantować jakość, ilość i dostawę owoców na czas.

W Niemczech działa tylko 6 grup producenckich. Sprzedają owoce za około 700 mln zł., to ponad połowa całej produkcji.

W Polsce działa 12 grup. Rocznie sprzedają produkty rolne za ok. 6 mln zł., to niecały 1% produkcji. Główna bariera - według rolników, to dodatkowy 19% podatek, który zapłacić grupa producencka. Taki, jaki płacą firmy.

POWIĄZANE

W dniach 25-26 kwietnia br. sekretarz stanu Jacek Bogucki uczestniczył w Międzyn...

W dniu 25 kwietnia 2016 Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z prośbą...

Do podkomisji został skierowany w czwartek projekt autorstwa klubu Kukiz'15 nowe...


Komentarze

...Gdy na przełomie 04 i 05 burze, to wróży nam urodzaje bardzo duże...
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Huzar prawy
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę