Ptak_mega_22.11
Azoty_Kedzierzyn_4_04_16

Korzeń bez poręczeń

1 października 2003

Na Kujawach i Pomorzu rozpoczęła się kampania cukrownicza 2003/2004. Mimo tegorocznej suszy plantatorzy nie narzekają – buraki są dorodne i zawierają dużo cukru.

W minionym tygodniu ruszyły cukrownie British Sugar Overseas. W ciągu 90 dni po ok. 200 tys. ton korzeni skupią zakłady w Ostrowitem i Unisławiu. 230 tys. ton buraków przerobi fabryka w Dobrem.
 Pierwszy cukier wyprodukowała także spółka Pomorski Cukier (koncern Nordzucker) w Chełmży. Skupi ponad 400 tys. ton buraków, ponieważ przejął limity zakładu w Mełnie (wyłączonego z produkcji). Kampania powinna zakończyć się w Chełmży 17 grudnia br. 

W tym tygodniu skup korzeni rozpoczną cukrownie Krajowej Spółki Cukrowej. W środę, jako pierwsze w grupie bydgoskiej, ruszą Nakło, Tuczno i Żnin. Najpóźniej, 8 października produkcję rozpocznie Kruszwica. Średnio kampania potrwa w bydgoskich cukrowniach 60 dni. Najwięcej buraków (220 tys. ton) skupi fabryka w Nakle, która przejęła limity zamkniętego Pruszcza.
 Mimo tegorocznej suszy plantatorzy nie narzekają - buraki są dorodne i zawierają dużo cukru. Najwyższą polaryzację (ok. 18,5 proc.) mają korzenie skupowane przez cukrownię Janikowo. Szacuje się, że plony w regionie wyniosłą 400-430 q/ha. 

Największym zmartwieniem dostawców są płatności za korzenie. Zachodnie koncerny obiecują, że zapłacą plantatorom w ciągu dwóch tygodni od zakończenia dostawy. Gorzej jest w KSC, która nie dostała jeszcze poręczeń rządowych na 750 mln zł kredytów skupowych. Termin pierwszych płatności w grupie bydgoskiej mija na początku listopada b.r.


POWIĄZANE

100 mln zł trafi do rolników poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych. Pomoc je...

Służby statystyczne francuskiego Ministerstwa Rolnictwa w ostatnim czasie skoryg...

Kraje unijne są drugim co do wielkości po Chinach producentem gruszek na świecie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę