cts_ptak_10317

Krakowskie Zakłady Zbożowe skupiły 30 tys. ton pszenicy

24 września 2004

Zaplanowane 30 tys. ton pszenicy skupiły w tym sezonie Polskie Zakłady Zbożowe w Krakowie - największy odbiorca zbóż w województwie małopolskim. Średnia cena skupu ziarna wyniosła 431 zł za tonę - poinformowała prezes spółki Lucyna Jędrzejczyk.

Tegoroczny skup przebiegał o wiele spokojniej w porównaniu z ubiegłymi latami. Widać było, że powoli zbliżamy się do zasad obowiązujących w tym zakresie w Unii Europejskiej - ocenia Jędrzejczyk.

Według niej, przed krakowską firmą nie było w tym roku kolejek rolników chcących sprzedać zboże. - Obserwujemy nawet pewną nadpodaż zarówno w kraju, jak i innych państwach unijnych - dodała.

Do Krakowa z pszenicą przyjeżdżali nie tylko producenci z województwa małopolskiego, ale także z opolskiego i dolnośląskiego. Jakość zboża jest nieco gorsza w porównaniu z zeszłym rokiem.

W tym roku po raz pierwszy obowiązują unijne zasady w zakresie działania i interwencji na rynku zbóż. Dotychczasowe formy wspierania producentów zastąpiły dopłaty obszarowe. W okresie żniw zboże skupowane jest na zasadach rynkowych.

Interwencyjny zakup rozpocznie się od 1 listopada po cenie 101,31 euro, obowiązującej we wszystkich krajach UE na pszenicę, jęczmień i kukurydzę.


POWIĄZANE

Agenda Komisji DG Agri opublikowała kwartalny, tym razem „zimowy”, krótkotermino...

Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie majowym przez tydzień straci...

Do listy towarów, których przepływ będą monitorować skarbowi urzędnicy, dopisany...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę