aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Moda na estry?

26 sierpnia 2009
Rośnie popyt na estry metylowe - pochodne przeróbki rzepaku i innych roślin oleistych. Większe zapotrzebowanie na nie zapowiedział już PKN Orlen. Teraz robi to Grupa Lotos. W 2009 r. zużyje około 180 tys. ton estrów metylowych. W 2010 r. ponad dwa razy tyle (380 tys. ton). Zdaniem przedstawicieli branży, możemy zderzyć się z deficytem krajowego rzepaku.Oba koncerny chcą kupować rzepak w całym kraju.

Przypomnijmy - materiałem wyjściowym do produkcji biopaliwa (estrów metylowych kwasów tłuszczowych, oznaczanych skrótowo RME) są tłuszcze roślinne, będące mieszaniną estrów różnych kwasów tłuszczowych i jedynego alkoholu - glicerolu (gliceryny). Oleje wytłaczane z roślin oleistych różnią się między sobą udziałem procentowym estrów glicerynowych nazywanych także glicerydami, wchodzących w ich skład. Z roślin oleistych uprawianych w Polsce najbardziej popularny jest rzepak. W związku z czym olej wytłaczany z nasion tej rośliny jest podstawowym materiałem stosowanym w produkcji biopaliwa przeznaczonego do zasilania silników wysokoprężnych . Pod względem chemicznym biopaliwo jest mieszaniną estrów metylowych kwasów tłuszczowych.

Przemiana estrowa (alkoholiza) oleju roślinnego (rzepakowego)wywoływana jest przez metanol (alkohol metylowy) w obecności katalizatora, którym może być wodorotlenek potasu (KOH) lub wodorotlenek sodu (Na OH).

W skrócie - proces przemiany esterowej (alkoholizy) przebiega następująco: wodorotlenek potasu, wymieszany w odpowiedniej proporcji z alkoholem metylowym, dodawany jest do oleju rzepakowego i intensywnie mieszany. W trakcie mieszania, katalizator przyspiesza reakcję rozpadu wiązań estrowych pomiędzy glicerolem, a resztami kwasów tłuszczowych. Wolne kwasy tłuszczowe natychmiast wchodzą w reakcję z alkoholem metylowym i powstają nowe estry nazywane estrami metylowymi kwasów tłuszczowych (RME).

Przemiana estrowa oleju roślinnego zachodzi także po zmianie alkoholu metylowego na etylowy (odwodniony). W związku z tym powstają estry etylowe, także nadające się do zasilania silników wysokoprężnych. Jednak reakcja wymaga dodania znacznie droższego etanolu (obciążonego akcyzą).

W roku ubiegłym producenci paliw sprowadzili dużo biokomponentów z zagranicy. Podczas niedawnego spotkania z krajowymi wytwórcami biokomponentów w ministerstwie rolnictwa zarówno Orlen jak i Lotos zapowiedzieli, że 80 proc. estrów i bioetanolu kupią w kraju. Z perspektywy koncernów paliwowych i producentów estrów ważne jest więc, jak zareagują krajowi producenci rzepaku, bo ceny biodiesla w przypadku deficytu rzepaku mogą pójść znacznie w górę. Krajowa Izba Biopaliw (KIB) zapewnia jednak, że nie zabraknie surowca. Jednak z roku na rok będzie rosło zapotrzebowanie na ziarna rzepaku i olej rzepakowy.

POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę