Advertisement

Na przednówku będzie drożej

17 maja 2006

Na rynku zbóż ceny coraz wyższe. W tym tygodniu znów notowania ziarna poszły w górę, najbardziej kukurydzy. Wczoraj oferowano ją na giełdach po 420 zł za t.

- Jeśli tak duże zainteresowanie jak obecnie utrzyma się, to ceny kukurydzy za kilka tygodni mogą osiągnąć poziom 450 zł za t - mówi Andrzej Dębowski z Giełdy Rol-Petrol w Łodzi.

- Ale ta tendencja może się również odwrócić, tak jak stało się to z żytem. Kilka tygodni temu cena żyta konsumpcyjnego wzrosła do 400 - 410 zł za t, a ostatnio znów spadła, nawet do 360 zł za t. Okazało się, że sporo ziarna jest jeszcze w magazynach. I gdy rolnicy zachęceni wysokimi cenami rzucili to zboże na rynek, ceny spadły.

W ostatnich tygodniach, oprócz kukurydzy, podrożała też pszenica paszowa, za którą producenci pasz płacą w tych dniach 400 - 420 zł za t. W niektórych rejonach kraju za tyle samo (410 zł za t) można jeszcze kupić pszenicę konsumpcyjną, ale w większości województw podwyżki notowań paszowej doprowadziły do wzrostu cen także ziarna konsumpcyjnego. Brakuje owsa, którego cena sięgnęła już 330 zł za t. Drożeją również otręby, choć wolniej niż zboża.


POWIĄZANE

W ostatnim czasie w etykietach produktów zawierających glifosat uwzględnione zos...

Upowszechnianie kultury wina poza tradycyjnymi regionami winiarskimi będzie głów...

Trwa szacowanie strat w uprawach rolnych. Specjalne komisje działają w 295 gmina...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę