Bronisze (pod menu)

Poznańska Hodowla Roślin

25 października 2002

Poznańska Hodowla Roślin została nagrodzona Złotym Medalem na tegorocznej POLAGRZE FARM 2002. Z tej okazji rozmawialiśmy z Panem Zdzisławem Paszkiewiczem, dyrektorem d/s hodowli roślin.

Od kiedy istnieje Poznańska Hodowla Roślin ?

Tradycje hodowli roślin w naszej firmie sięgają roku 1924 kiedy to w Antoninach koło Leszna utworzono Sandomiersko-Wielkopolską Hodowlę Roślin. Natomiast od 1959 roku działamy jako Poznańska Hodowla Roślin, a od 1994 roku zostaliśmy przekształceni w jedną ze spółek hodowlanych AWR SP OT w Warszawie. 

Co jest podstawową działalnością firmy?

Z pewnością jest to hodowla i nasiennictwo. W tej chwili jesteśmy właścicielami ponad 80 odmian. Naszym celem jest zaopatrzenie rolników w kwalifikowane nasiona poprzez ciągłe tworzenie nowych odmian i produkcję wysokiej jakości materiału siewnego. Przykładem tych działań jest wyhodowanie we współpracy z firmą Danko pierwszej polskiej odmiany żyta mieszańcowego Nawid. Zarejestrowanie w 2001 roku pszenicy ozimej Sława – jakościowej, o dużej mrozoodporności oraz zbóż jarych (będących nowością w naszej hodowli) o bardzo wysokich walorach technologicznych - pszenicy jarej Griwa i jęczmienia jarego Granal. Nasza hodowla roślin strączkowych zajmuje czołowe miejsce w Polsce. Nasze odmiany grochu, peluszki i łubinów są znane rolnikom w Polsce i zagranicą. Mamy również bardzo dobrą hodowlę traw - odmian sprawdzonych w naszych warunkach klimatycznych.

Ile Złotych Medali zdobytych na Polagrze mają Państwo na swoim koncie?

Trud naszych hodowców został zauważony i nagrodzony: w 1995 roku za łubin żółty Juno, w 1998 roku za pszenicę ozimą Roma, w 1999 roku za kostrzewę czerwoną Areta, w 2000 był to groch siewny Wiato, natomiast w tym roku odznaczono łubin wąskolistny Sonet.

Ile mają Państwo oddziałów?

Chcąc ułatwić rolnikom dostęp do materiału siewnego naszych odmian prowadzimy sprzedaż nasion w ośmiu stacjach hodowli roślin i czterech stacjach nasiennych na terenie czterech województw.

Dziękuję za rozmowę

POWIĄZANE

 Chcesz wiedzieć więcej o hodowli zwierząt i roślin? Porozmawiać z ludźmi związa...

W dniu 27 stycznia 2016 r., Tadeusz Zaborowski – Dyrektor OT ARR w Bydgoszczy uc...

Podczas wyboru materiału siewnego kukurydzy należy zwrócić uwagę na rejonizację ...


Komentarze

...Jaka mąka, taki chleb...
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę