Advertisement

Nie ma eksportu pszenicy

18 lutego 2005

Polscy eksporterzy wciąż nie są zainteresowani sprzedażą pszenicy za granicę z unijnymi subsydiami. Jak na razie korzystają więc z tego zagraniczni przedsiębiorcy. Tymczasem przeciwko dotowaniu zbóż przez Unię Europejską protestują już niektórzy członkowie Światowej Organizacji Handlu.

Unia Europejska zaczęła dotowanie eksportu pszenicy po 18-miesięcznej przerwie. Bruksela zdecydowała się na taki krok, z powodu nadmiaru ziarna po zeszłorocznych wyjątkowo dobrych zbiorach. Do tej pory odbyły się dwa przetargi. "W ramach tego przetargu na refundacje wywozowe, żaden polski przedsiębiorca się nie zgłosił do nas i nie złożył oferty, co do ilości i wysokości stawki refunadyjnej" Radosław Iwański - rzecznik prasowy ARR.

Nie oznacza to jednak, że w pozostałych krajach Wspólnoty także nie ma chętnych na unijne refundacje. Do tej pory Komisja Europejska przyjęła oferty na wywóz prawie 300 tys. ton pszenicy. W zdecydowanej większości od francuskich eksporterów. A wszystko to za sprawą wysokości stawki refundacyjnej, która wynosi około 4 euro za tonę.

Dla firm z Polski jest to zdecydowanie za mało, dla Francuzów wysyłających ziarno do Afryki wystarczająco. Decyzja Brukseli o wznowieniu dopłat do eksportu już została oprotestowana przez państwa z grupy Cairns, w skład, której wchodzą najwięksi eksporterzy żywności nie stosujący subsydiów. Ich zdaniem ten krok zaszkodzi obecnym negocjacjom o liberalizacji handlu artykułami rolnymi prowadzonymi przez WTO.


POWIĄZANE

Ceny żywności w okresie Wielkanocy były wyższe niż przed rokiem o ok. 10 proc. -...

Na 100 milionów euro ocenili włoscy rolnicy straty spowodowane przez atak zimna ...

Na początku kwietnia zasiewy buraków cukrowych na Ukrainie wyniosły 194,4 tys. h...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę