Anwil_7.04.17

Owocowy protest

29 lipca 2004

Ceny w skupie spadły nawet czterokrotnie

Producenci owoców miękkich protestują przeciw niskim cenom skupu. Wczoraj ponad półtora tysiąca plantatorów demonstrowało przed Ministerstwem Rolnictwa.

Dzisiaj mają być blokowane zakłady przetwórcze. - W ubiegłym roku wiśnie sprzedawaliśmy po 1,5 zł za kg. W tym roku oferuje nam się 50 groszy - powiedział Życiu Warszawy Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. - Za czarną porzeczkę proponuje się nam 25 groszy, to jest 25 procent tego, co w 2003 roku - dodaje Maliszewski.

Plantatorzy zarzucają ministrowi rolnictwa, że nie dba o ich interesy, a Unia Europejska nie wspiera polskich producentów owoców. Minister Wojciech Olejniczak przyznał, że w trakcie negocjacji z Unią nie uzgodniono wsparcia dla producentów owoców miękkich.

Na dziś Związek Sadowników RP zarządził pikietę zakładów przetwórstwa owocowego. Do największej dojdzie prawdopodobnie w Tarczynie. Między innymi tam swoje zakłady ma niemiecka firma Binder.

Producentów owoców wsparło Polskie Stronnictwo Ludowe. Prezes Janusz Wojciechowski zwrócił się do prokuratury i Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji z pozwem przeciwko przedsiębiorcom, którzy wg niego zawarli porozumienie ograniczające konkurencję na rynku owoców miękkich.


POWIĄZANE

Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak, na maj 2017 roku w ciągu ostat...

Z uwagi na bardzo duży popyt na mrożone maliny w państwach unijnych, zdecydowane...

Agenda Komisji DG Agri w szacunkach z 30 marca 2017 r. ocenia produkcję surowców...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę