Owocowy protest

29 lipca 2004

Ceny w skupie spadły nawet czterokrotnie

Producenci owoców miękkich protestują przeciw niskim cenom skupu. Wczoraj ponad półtora tysiąca plantatorów demonstrowało przed Ministerstwem Rolnictwa.

Dzisiaj mają być blokowane zakłady przetwórcze. - W ubiegłym roku wiśnie sprzedawaliśmy po 1,5 zł za kg. W tym roku oferuje nam się 50 groszy - powiedział Życiu Warszawy Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. - Za czarną porzeczkę proponuje się nam 25 groszy, to jest 25 procent tego, co w 2003 roku - dodaje Maliszewski.

Plantatorzy zarzucają ministrowi rolnictwa, że nie dba o ich interesy, a Unia Europejska nie wspiera polskich producentów owoców. Minister Wojciech Olejniczak przyznał, że w trakcie negocjacji z Unią nie uzgodniono wsparcia dla producentów owoców miękkich.

Na dziś Związek Sadowników RP zarządził pikietę zakładów przetwórstwa owocowego. Do największej dojdzie prawdopodobnie w Tarczynie. Między innymi tam swoje zakłady ma niemiecka firma Binder.

Producentów owoców wsparło Polskie Stronnictwo Ludowe. Prezes Janusz Wojciechowski zwrócił się do prokuratury i Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji z pozwem przeciwko przedsiębiorcom, którzy wg niego zawarli porozumienie ograniczające konkurencję na rynku owoców miękkich.


POWIĄZANE

20 lutego 2017 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał uwagi samorządu ...

W bieżącym sezonie handlowym Rumunia odnotowuje bardzo dobre wyniki sprzedaży za...

Według analityków OW, w sezonie 2016/17 eksport soi w skali globalnej osiągnie 1...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę