aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Podsumowanie kampanii 2005/2006

6 marca 2006

W zakończonej na przełomie grudnia i stycznia kampanii 2005/2006 Krajowa Spółka Cukrowa S.A. skupiła od rolników 4,4 mln ton buraków, z których wyprodukowała ponad 765 tysięcy ton cukru.

Kampanię zainaugurowano oficjalnie 3 października w Oddziale „Cukrownia Nakło” w woj. kujawsko-pomorskim. Była ona czwartą w historii KSC i drugą prowadzoną według zasad obowiązujących w Unii Europejskiej. W tym roku buraki przerabiało 18 z 27 cukrowni (o 2 mniej niż w roku ubiegłym), co było efektem trwającej restrukturyzacji polegającej m.in. na koncentracji produkcji w silniejszych zakładach oraz stopniowym wygaszaniem małych i nierozwojowych fabryk.

W czasie prawie trzech miesięcy Spółka skupiła ponad 4,4, mln buraków, które dostarczyło ponad 35 tys. rolników gospodarujących na plantacjach buraków o powierzchni 115 tysięcy hektarów. Wyprodukowano z nich ponad 765 tys. ton cukru (razem z zależną Cukrownią Leśmierz S,A. ponad 791 tys. ton) czyli znacznie więcej niż przewidywały wstępne prognozy. Według kierownictwa Spółki wynik jest bardzo korzystny, zwłaszcza wobec panującej w wielu regionach długotrwałej suszy, która wpłynęła na zmniejszenie plonów.

- Kiedy analizowaliśmy dane z kampanii 2004/2005 i ocenialiśmy ją jako dobrą nie wiedzieliśmy, że tegoroczna będzie jeszcze lepsza – mówi Stanisław Pawlak, członek Zarządu KSC. – Polaryzacja zbliżyła się do 19 procent, a uzyskany wydatek cukru przekroczył 17,1 co oznacza jego wzrost o 1,4 procenta. Odnosząc go do ilości skupionych buraków można wyliczyć, że przy porównywalnej ilości surowca daje to 60 tysięcy cukru więcej.

W kampanii nie zabrakło zmian i nowości będących wynikiem zarówno obowiązywania regulacji unijnych, jak i reform wdrażanych przez KSC. Po raz pierwszy wszystkie zakłady prowadzące przerób buraków badały je w laboratoriach surowcowych określających indywidualnie polaryzację i zanieczyszczenia. Do 61 procent wzrosła ilość korzeni odbieranych bezpośrednio z pola, co wpłynęło na obniżenie kosztów transportu i podniesienie jakości surowca. Zwiększył się także średni dobowy przerób cukrowni, który sięgnął 3.951 ton

Uruchomienie nowych laboratoriów jakościowych (w cukrowniach „Nowy Staw” „Nakło”, „Lublin” i „Kruszwica”) było elementem pierwszego w historii Spółki programu kompleksowej modernizacji cukrowni obejmującego m.in. inwestycje w zakresie podawania buraków do przerobu, wymianę maszyn i urządzeń, modernizację gospodarki cieplnej i energetyki oraz automatyzację procesów produkcyjnych. W 2005 r. KSC przeznaczyła na ten cel 135 mln zł. Podobną kwotę planuje wydać na inwestycje w kolejnym roku. Oprócz nich przeprowadzano bieżące remonty, których koszt sięgnął 45 mln zł.

Koncern KSC Polski Cukier SA z siedzibą w Toruniu jest największym polskim wytwórcą cukru i jednocześnie największą polską firmę branży rolno-spożywczej. Dysponuje prawie 40-procentowym udziałem w rynku krajowym i 4 procentowym udziałem w całym rynku Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Ochrona fungicydowa  stała się podstawowym zabiegiem w agrotechnice uprawy zbóż ...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...

Hodowca bydła mlecznego musi zapewnić dla swojego stada odpowiednią bazę pokarmo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę